HUN - ARM
2025.10.11

Még 31 nap
☰ TARTALOM
 

Milyen ír csapattal találkozunk szombaton?

Szinte teljesen brit kerettel készül ellenünk az ír válogatott - Evan Ferguson az egyetlen kivétel, aki jól kezdte a szezont az AS Románál.

 

 

2025. szeptember 4.  |  Szerző: Végh András

Ez azt jelenti, hogy dominálni fog náluk a futball fizikális része – az ír válogatott mindig is egy kifejezetten hajtós, rakkolós, ütközős csapat volt. Már sokkal kevésbé játszanak ívelgetős focit, mint régen, de mi is alighanem jobban járunk, ha nem az egy szem éket, Varga Barnabást keressük a labdákkal, hanem inkább felvisszük azokat hozzá – mondjuk a széleken.

Az ír játékosok

A keret legígéretesebb tagja a 25 milliót érő Evan Ferguson – aki, mint már említettük, az AS Roma támadója. Tehetségéhez nem fér kétség, pályafutását azonban sérülések hátráltatják. Rögtön utána jön a Brentfordi duó; a védő Nathan Collins és a Liverpoolból már jól ismert Caoimhín Kelleher kapus.

Meghatározó játékos még magyar felmenőkkel rendelkező Sammie Szmodics (akitől viszont a tavalyi meccsünkön semmi különlegeset nem láttunk), valamint Jason Knight a Bristol Cityből és Dara O'Shea az Ipswich Townból.

Milyen stílusban játszanak?

Nyilatkozatokban pedzegették már azt, hogy öt védővel is felállhatnak Magyarország ellen – így pedig leginkább olyan meccsre van kilátás, mint amilyen a tavalyi Eb-n volt a skótok ellen: óvatoskodás, egyik fél sem mer kinyílni, így meddő labdatartásokkal telik el az idő nagy része.

Az írek erősségei a pontrúgások (és a nagy bedobások), ugyanakkor a kontrák is, amire figyelnie kell Rossiéknak. És nem elfelejteni, hogy egy szöglet utáni ellentámadásból kapta a magyar válogatott azt a gólt, ami a tavalyi, 2-1-es vereségünkhöz vezetett Dublinban.

Írország eredményei

Az új kapitánnyal, Heimir Hallgrímssonnal eddig kiegyenlített a csapat teljesítménye: 4 győzelem, 2 döntetlen és 4 vereség a mérleg. Görögországtól és Angliától simán, szerzett gól nélkül kikaptak (ráadásul egy ötöst szedtek be a Wembleyben), Finnországot és Bulgáriát viszont oda-vissza legyőzte Írország. A két iksz Szenegál és Luxemburg ellen jött össze – utóbbi nem egy szívderítő eredmény még idegenben sem.

Nem valami gólképes az együttes, a 10 találkozón mindössze nyolcszor vették be az ellenfeleik kapuját, ellenben 15-ször kapituláltak. Tipikusan masszív csapat, inkább rosszabb, mint jobb eredményekkel. (Mindezekkel együtt igencsak megnehezíthetik a dolgunkat.)

Az izlandi szakember neve amúgy ismerős lehet, hiszen a 2016-os Európa-bajnokságon a svéd Lägerbeckkel együtt ült a kispadon, amikor 1-1-es döntetlent játszott Izlanddal a nemzeti tizenegyünk. Ez akkor a továbbjutásunkat jelentette a csoportból.

A közös múlt

A két válogatott múltját illetően csak az utóbbi néhány évig érdemes visszatekinteni, hiszen a korábbiakhoz képest sokat gyengült az ír, és sokat erősödött a magyar együttes. A legutóbbi két Eb előtt velük melegítettünk: 2021-ben Újpesten 0-0 lett a vége, míg tavaly Dublinban – egy kései góllal – 2-1-re Írország győzött.

Érdekesség, hogy a gazdaságilag igencsak sikeres Írország futballszövetsége anyagi gondokkal küzd. Már csak ezért is bíznak a kijutásban, mert így rendezhetnék az adósságaikat, és talán megindulna a kereslet a fiatal tehetségeik után a brit szigeteken kívül is…

Mindenesetre mi azt kívánjuk, ez maradjon egyelőre a fantázia szüleménye.

Az ír válogatott teljes kerete:

Kapusok:

  • Caoimhin Kelleher (Brentford)
  • Gavin Bazunu (Southampton)
  • Mark Travers (Everton)

Védők:

  • Nathan Collins (Brentford)
  • Jake O'Brien (Everton)
  • Dara O'Shea (Ipswich Town)
  • Liam Scales (Celtic Glasgow)
  • Bosun Lawal (Stoke City)
  • Ryan Manning (Southampton)
  • Matt Doherty (Wolverhampton Wanderers)
  • Jimmy Dunne (Queens Park Rangers)

Középpályások

  • Jason Knight (Bristol City)
  • Killian Phillips (St. Mirren)
  • Jack Taylor (Ipswich Town)
  • Josh Cullen (Burnley)

Támadók:

  • Kasey McAteer (Ipswich Town)
  • Evan Ferguson (AS Roma)
  • Troy Parrott (AZ Alkmaar)
  • Adam Idah (Celtic Glasgow)
  • Sammie Szmodics (Ipswich Town)
  • Mikey Johnston (West Bromwich Albion)
  • Finn Azaz (Middlesbrough)
  • Chiedozie Ogbene (Ipswich Town)

FRISSÍTÉS: Troy Parrott sérülés miatt nem játszhat a mieink ellen. Ő lőtte a győztes gólt tavaly júniusban…

Itt nézheted meg a magyar válogatott mérkőzéseinek listáját Írország ellen »

Kapcsolódó mérkőzések

cookie-beállítások