TUR - HUN
2025.03.20

Még 4 nap
☰ TARTALOM
 

„Papa, de jó puffanós jakód van!”

Egy felejthetetlen öltözői sztori az Aranycsapat korából, ami arra is fényt derít, miért lett a balszélső Tóth Mihály beceneve: Papa.

 

 

2025. március 6.  |  Szerző: Végh András

Egészen 1949-ig repülünk vissza a múltba. Akkoriban megszokott volt, hogy Farkas Mihály tábornok és honvédelmi miniszter látogatást tett a fiúknál a meccs előtt. Ez történt a Bulgária elleni találkozót megelőzően is, amikor az újpesti Tóth Mihály zöldfülű volt a válogatottnál.

Farkas Mihályról tudni kell, hogy egy igazi keményvágású, humortalan, szovjetek által kiképzett „elvtárs” volt, akinek ráadásul csak egy szavától függött mások élete. Jogos, ha felsejlik az „A tanú” című filmklasszikusból Bástya elvtárs alakja, mert éppen róla mintázták.

De vissza az öltözőhöz. A tábornok éppen beszédet tartott, amikor betért az újonc Tóth Mihály. Pechjére nem ismerte fel a „nagy embert” (talán a fénytörés miatt, mondaná Pelikán elvtárs), és lazán hátba vágta Farkast, mert megtetszett neki a miniszteri bőrkabát. Így kiáltott:

Papa, de jó puffanós jakód van!

Megfagyott a levegő. Az ávósok már a fegyverüket markolták, Sebes Gusztáv pedig nem győzte nyugtatni Farkas Mihályt, hogy Tóth még új fiú, és nem ismeri a szokásokat. A játékos végül megúszta, nem lett baj a dologból…

…persze azt leszámítva, hogy a társai ezután már csak Papának szólították, és sokszor hátba vágták, amikor összefutottak vele:

Papa, de jó puffanós jakód van!

(Az anekdota Kő András és Török Péter „A magyar futball anekdotakincse” című könyvből származik, a nyitóképen pedig Both Béla színművész az „A tanú” című film egyik jelenetében.)

Kapcsolódó személyek

cookie-beállítások