hun - islMagyarország - Izland
Illés Béla 55'
Illés Béla 55'
borús este
, 1 °C
borús este
, 1 °C
Hajdu
Bánfi
Mónos
Csábi
Szlezák
Bükszegi
Nyilas
Illés
Duró
Orosz
Vincze I.
B. Kristinsson
K. Jónsson
Bergsson
Adolfsson
Gíslasson
Örlygsson
R. Kristinsson
Grétarsson
Sverrisson
Guðjohnsen
Gunnlaugsson





























Hajdu
Bánfi
Mónos
Csábi
Szlezák
Bükszegi
Nyilas
Illés
Duró
Orosz
Vincze I.















B. Kristinsson
K. Jónsson
Bergsson
Adolfsson
Gíslasson
Örlygsson
R. Kristinsson
Grétarsson
Sverrisson
Guðjohnsen
Gunnlaugsson















Fehér nadrág és
zöld sportszár
Típus: hazai mez
Szabás: bő
Gyártó: Adidas
Mérkőzés statisztikák
Gól potenciál (%)75
Szöglet10
Kaput elkerülő lövés9
Kaput eltaláló lövés7
Kapufáról kipattanó0
5Lesállás
15Szabálytalanság
25Gól potenciál (%)
3Szöglet
6Kaput elkerülő lövés
1Kaput eltaláló lövés
1Kapufáról kipattanó
2Lesállás
21Szabálytalanság
Gól potenciál (%)83
Szöglet6
Kaput elkerülő lövés4
Kaput eltaláló lövés5
Kapufáról kipattanó0
2Lesállás
5Szabálytalanság
17Gól potenciál (%)
1Szöglet
3Kaput elkerülő lövés
0Kaput eltaláló lövés
0Kapufáról kipattanó
1Lesállás
10Szabálytalanság
Gól potenciál (%)65
Szöglet4
Kaput elkerülő lövés5
Kaput eltaláló lövés2
Kapufáról kipattanó0
3Lesállás
10Szabálytalanság
35Gól potenciál (%)
2Szöglet
3Kaput elkerülő lövés
1Kaput eltaláló lövés
1Kapufáról kipattanó
1Lesállás
11Szabálytalanság
minőség, technikai megoldások
iram, küzdelem intenzitása
sportszerűség, szabályos játék
hogyan játszott a csapatunk
Legyőztük Izlandot három, balul sikerült összecsapás után. A pályán is a magyar válogatott tűnt jobb erőkből állónak, és a meccs nagy részében viszonylag gólratörően, olykor lendületesen játszott. Az egygólos győzelme kétségtelenül megérdemelt volt.
Csak Izlandot győztük le a papírforma szerint verhető csapatok közül. Sikerült egy újabb kiábrándító selejtezősorozatot produkálni, amelyen az utolsó hely elkerüléséért is küzdeni kellett. Két, sovány 1-0-ás győzelem, két csalódást keltő döntetlen, az összes többi vereség
Noha gyűrkőzős volt az első tíz perc, mégis inkább a magyarok fölénye domborodott ki, legalábbis, ha azt számoljuk, hogy a kezdés utáni időszakban a mieink végezhettek el két, az izlandi kapuhoz közeli szabadrúgást.
Az első félidő túlnyomó részében úgy tűnt – sőt, az eddig látottak alapján akár meggyőződés is lehetett -, hogy ez a gárda, a tőle elszenvedett három korábbi vereség ellenére is legyőzhető. Ráadásul a szünet előtti időszakban az ellenfél szinte át sem lépte a felezővonalat, még a kapuskirúgások után sem jutott el a labda a magyar térfélre.
A középpályások jó ütemben tálalták a csatárok elé a labdát, s ha a helyzet úgy kívánta, jól fordítottak. A védekezésünkben sem akadt hiba, amit jelez az, hogy Hajdú csupán egyetlen, oldalvonal felé gurított labdáért sprintelhetett. Aztán megtört az átok
Sikerült valamelyest szebbé tenni a búcsút, és sikerült valamiféle hitalapot (ha nem is túl nagyot) adni a majdan következő vb-selejtezőkre.
Nemzeti SportEz az év is jól végződik (1995. november 12.)
Európa-bajnoki selejtező mérkőzés, amely villanyfényben kezdődött, borús, hideg időben, 17:00-kor. A lelátón 1 120 néző foglalt helyet, a játékvezető pedig a görög Georgios Bikas volt.
Ki-ki mérkőzéssé vált a mieink Izland elleni zárómeccse. Nos, sajnos nem úgy, ahogyan azt elképzeltük
Ez a találkozó döntött ugyanis arról, hogy melyik csapat előzi meg a másikat, és kerüli el az ötös utolsó helyét. Továbbjutási álmokról ekkor már régen nem beszélhettünk, és visszaköszönt a legutóbbi selejtezősorozat rémálma, amikor Luxemburg ellen vívhattunk hasonló, idegőrlő csatát.
Ráadásul most még vissza is kellett vágnunk a derék északiaknak, hiszen a júniusi odavágón legyőzték Vincze Piluékat. A fehér éjszakában rendezett össuecsapáson hiába szerezte meg a vezetést a BVSC kiválósága, az amatőrökből (is) álló alakulat mégis fordítani tudott.
A korábbiakhoz képest némileg megkeverte a kártyákat Mészöly Kálmán szövetségi kapitány, ugyanis Bánfit állította be söprögetni, mellette pedig Csábit és Szlezákot szerepeltette emberfogóként. A gólokat az Orosz-Vincze kettőstől, illetve a nekik besegítő Bükszegitől várta.
A mérkőzésen aztán kiderült, hogy az izlandiak cseppet sincsenek megilletődve. Ügyesen (és fürgén) tették-vették a labdát, néha vészjóslóan könnyedén, néhány húzásból jutva el a magyar kapuig.
Az 5. percben például Rúnar Kristinsson ugratta ki egy remek átadással a jobbösszekötő helyén nyargaló Guðjohnsent, aki azonban Bánfi szorításából csak gyatrán tudott belsőzni, így Hajdu gond nélkül összeszedhette a játékszert.
Bő tíz perc kellett, hogy megélénküljenek a mieink, akkor azonban négy helyzetet is kialakítottak gyors egymásutánban az izlandi kapu előtt.
A 12. percben Duró jól eltalált, éles lövését fogta Birkir Kristinsson a jobb felső saroknál, majd a Orosz túloldalról leadott kísérletét blokkolta a másik kapufánál. A szöglet után Vincze célozta meg a rövid alsó sarkot, ahová gond nélkül leért a vendégek hálóőre, majd a 14. percben megint Orosz eresztett meg egy bombát jobbról a hosszú alsó sarok irányába, de nem talált célt.
Az első negyedóra végén azért az izlandiak is jelezték, hogy nem kikapni jöttek ide. A 16. percben Guðjohnsen szabadrúgásból felívelt labdáját Adolfsson ugyan még gyatrán a bal alsó sarok mellé fejelte, a 20. percben viszont már felszisszentünk
Ekkor ugyanis Sverrisson szerzett harcosan labdát a bal oldalon, végig is nyargalt vele a tizenhatosig, és beadását Gunnlaugsson ugyan nem tudta átvenni, róla éppen az érkező Guðjohnsen elé pattant a játékszer, aki kapásból alig tüzelt a bal alsó sarok mellé. Nem kis helyzet volt!
Lüktetett ekkor a mérkőzés, mert egy perccel később már Mónos próbálkozott nagy lövéssel a tizenhatos jobb csücskétől, de sajnos ő sem talált be a hosszú alsó sarokba.
Egy kis szünet következett a helyzetek sorában, de ekkor már egyértelműen a mieink uralták a találkozót. Illésék szabták meg a meccs ritmusát, olykor már a vendégtérfélen labdát szereztek, és folyamatosan keresték a réseket, amelyeken keresztül mattolhatják az izlandi védelmet.
A 27. percben például Szlezák csípte el Bergsson előreívelését - Vincze máris indította Oroszt, aki 13 méterről - kissé tartva nagy rössel becsúszó Adolfssontól - elhamarkodottan bombázott a léc fölé. Jogos volt a félelme, mert az ütköző játékosokat percekig ápolni kellett.
Fél óra játék után aztán majdnem gólt lőtt a magyar válogatott. Vincze fordult le mintaszerűen védőjéről a tizenhatos bal szélén, lágy beadására pedig többen is érkeztek az ötösön, a labda Oroszról a háló irányába csorgott, de Birkir Kristinsson lábbal védett - a játékszer végül a kapu mellé pattant.
A ziccer után kissé lelassult a mérkőzés, a vendégek mintha rájöttek volna arra, hogyan fékezhetik le a magyar csapat lendületét.
Rúnar Kristinsson például egy lerántással tette ezt a 40. percben - az előretörő Illést állította meg így a kezdőkörnél - sárga lapot is kapott érte.
A 43. percben Orosz szerzett élelmesen labdát a tizenhatos bal csücskénél, majd kis forgolódás után rá is tekerte azt a hosszú felsőre, ám ívelésének könnyedén állta útját a kapus.
A 46. percben Duró húzott el Örlygsson mellett a balszélen, aki fellökte őt - kiérdemelve ezzel az izlandiak második sárga lapját.
A félidő még egy veszélyes helyzettel, Duró szabadrúgásával zárult. A végig igen aktív középpályás a tizenhatos bal csücskétől, ballal célozta meg a rövid felső sarkot, de lövése az oldalhálót súrolva hagyta el a játékteret.
Mondhatjuk, talán rosszkor jött a szünet a mieink szempontjából, ám mindent összevetve a mezőnyfölény ellenére is úgy tűnt, hogy két eléggé egyforma csapat küzd egymással, és - szórványos támadásai ellenére - a vendégegyüttes is bármikor találhat egy gólt.
A második félidőt szerencsére hasonlóan lendületesen kezdte a magyar válogatott, mint ahogyan az elsőt abbahagyta. A 49. percben Orosz szöktette a balösszekötő helyén előretörő Vinczét, aki egészen kisodródott szögből tudott már csak lőni, de Birkir Kristinsson résen volt, és kiütötte a labdát.
A következő támadásból Nyilas kanyarított jobbról a túlsó kapufa elé, ahová remek ütemben robbant be Orosz, de - ki tudja, hogyan - az ötösről a rövid sarok mellé fejelt.
Sokáig szerencsére nem szomorkodhattunk. Az 55. percben Mónos indításával Bükszegi lépett ki a jobb oldalon, az alapvonaltól begurított középre, és Orosz ugyan elvétette a labdát, mögötte érkezett Illés Béla, és a tizenegyespontról magabiztosan belsőzött a jobb alsó sarokba. 1-0!
Megszereztük tehát nagy nehezen a vezetést - érthető, hogy csipkedni kezdte magát az izlandi csapat is. Az 58. percben Adolfsson fejelte kapura Gunnlaugsson beadását, de hiába ugrotta túl Oroszt, a bal felső sarkot méterekkel elvétette.
A 60. percben Szlezák sárga lapot érően buktatta Gunnlaugssont néhány méterre a magyar büntetőterület bal csücskétől. A szabadrúgást Guðjohnsen ívelte középre, Rúnar Kristinsson pedig a hosszú, azaz a jobb alsó sarok felé stukkolta a labdát. Az elsuhant Hajdu és az érkező Bergsson között, és nagy szerencsénkre a kapufáról kifelé pattant - óriási lehetőség volt ez az egyenlítésre!
A 65. percben aztán Duró is elvégezhetett egy szabadrúgást kissé jobbról, 28 méterről. Jól tekert a rövid felső sarok felé, de lövése veszélytelenül mellé ment.
A 69. percben Vincze lezárhatta volna a meccset Illés bal oldali szögletét Orosz perdítette tovább a röviden, a labdát pedig a támadónk 8 méterről próbálta a hálóba lőni, de elcsúszott, így az magasan a keresztléc fölé szállt.
Egy perccel később Grétarsson küldött rá egy röviden kifejelt labdát a jobb alsó sarokra, de távoli lövése kifelé kanyarodott, így egyáltalán nem jelentett veszélyt.
De nem adták fel az izlandiak, mert alig egy perccel később ismét próbálkoztak. Gunnlaugsson beadását Csábi röviden fejelte a tizenhatos jobb oldalában álló Rúnar Kristinsson elé, aki egyből lőtt is - szerencsére keresztben el a kapu előtt.
A huszáros viking-rohamok után némileg lecsillapodott a mérkőzés, és a mieink stabilizálni tudták a védekezésüket.
A 75. percben a változtatás mellett döntött Mészöly Kálmán szövetségi kapitány: lehívta a pályáról Oroszt, és helyére klubtársát, Farkasházy Lászlót küldte be.
A 77. percben Illés kapott sárga lapot, amiért a felezővonalnál lerántotta a mellette elhúzó Rúnar Kristinssont.
A 79. percben Farkasházy mindjárt kapáslövéssel próbálkozott - bár ne tette volna Duró hosszú előreívelése éppen elé pattant a tizenhatos vonalára, ő azonban olyan rosszul találta el a labdát, hogy a vége bedobás lett.
Egy perccel később Vincze iramodott meg a játékszerrel a vendégkapu felé, de távoli lövése irányt változtatott egy védőn, így veszélytelenül a kapu mellé ment.
A 81. percben cseréltek az izlandiak is: Grétarsson helyett Hlynur Stefansson játszott tovább.
A 82. percben megint Vincze volt igen aktív: a tizenhatos jobb csücske környékén forgolódott, hogy lerázza magáról Stefanssont, gyengécske csavarása azonban Birkir Kristinsson ölébe hullott.
Két perc múlva újabb vendégcsere következett - Rúnar Kristinsson hagyta el a pályát, helyette Einar Daníelsson folytatta.
A 85. percben még egyszer megrázta magát a vendégcsapat, mégpedig Sverrisson ravasz lövésével. A szélső 22 méterről tűzte rá a labdát a bal alsó sarokra, és Hajdu nagy vetődéssel tolta szögletre a nem túl erős, de igen jól helyezett kísérletet.
A 88. és 89. percben két - időhúzó - magyar csere következett. Vincze és Illés fejezte be a játékot, helyettük Nagy Tamás és Zombori Zalán lépett pályára.
A 90. percben még Stefansson kapott sárga lapot, amiért felvágta az izlandi térfél közepén az őt kicselező Nyilast, de egyéb érdemleges esemény már nem történt a mérkőzésen.
Megérdemelten, ugyanakkor minimális különbséggel gyűrte le a magyar válogatott Izland legjobbjait, így megszerezte a negyedik helyet a csoportban.
Döbbenetes leírni, de tény: a legutóbbi négy, északiak ellen lejátszott mérkőzésen először sikerült pontot szerezni, egyúttal kapott gól nélkül lehozni a találkozót.
Mindenki joggal bízott abban, hogy a selejtezősorozat szégyenteljes befejezése után 1996-ban egy jobb korszak kezdődik a magyar válogatott életében.
Európa-bajnoki selejtező mérkőzés, amely villanyfényben kezdődött, borús, hideg időben, 17:00-kor. A lelátón 1 120 néző foglalt helyet, a játékvezető pedig a görög Georgios Bikas volt.

5. perc
✗Rúnar Kristinsson a kezdőkörtől ívelt a jobbösszekötő helyén feltűnő Arnór Guðjohnsenhez, aki az odaérő Bánfi mellől próbált a rövid alsó sarok felé belsőzni, de 13 méteres, vérszegény (és kapu mellé tartó) kísérletét Hajdu fogta.

12. perc
Duró Józsefhez került a labda a vendégtérfél bal oldalán, aki nem sokat teketóriázott, hanem némi igazítás után, jó 25 méterről megcélozta a rövid felső sarkot - éles lövését Birkir Kristinsson azonban kikapta a léc alól.

13. perc
Mónos átadásával Orosz Ferenc ügyesen fordult kapura a jobbösszekötő helyén, 18 méteres, rövid felső sarokra tartó kísérletét azonban kiütötte a kapus.

13. perc
✗Egy kifejelt szöglet után Vincze Istvánhoz került vissza a labda a jobb oldalra. Ő befelé húzott, majd a tizenhatos csücskétől célba vette a rövid alsó sarkot, de Birkir Kristinsson előrevetődve hárított.

14. perc
✗Egy jobbszélen vezetett kontra végén Csábi átadásával Orosz Ferenc fordult le a tizenhatoson belül, de 17 méteres, pattogós lövése jócskán elkerülte a hosszú alsó sarkot.

16. perc
✗Guðjohnsen a kezdőkör közeléből, a bal oldalról ívelhetett előre egy szabadrúgást. Hosszú labdájára jó ütemben ugrott fel Ólafur Adolfsson, le is fejelte Csábit a tizenhatos jobb oldalában, de a játékszer méterekkel elkerülte a rövid alsó sarkot.

20. perc
!Sverrisson szerzett harcosan labdát a bal oldalvonal mellett, majd megindult előre. Lapos beadása messzire pattant a tizenegyespontnál álló Gunnlaugssontól, azonban a második hullámban érkezett Arnór Guðjohnsen, és kissé balról, 16 méterről leadott lövése centikkel zúgott csak el a hosszú alsó sarok mellett.

21. perc
✗Duró szöktette Vinczét a bal oldalon, aki az ötös magasságából adott középre. Beadását Orosz továbbfejelte a rövid oldalon, a hosszún pedig Mónos Tamás érkezett, aki a pattogó labdát a tizenhatos csücskétől, kapásból zúdította a jobb alsó sarok mellé.

27. perc
!Bergsson rövid előreívelését Szlezák fejelte vissza a bal oldalon, Vincze pedig máris a tizenhatos vonalán kilépő Orosz Ferencet szöktette. A támadónk előbb érte el a labdát a keresztező Adolfssonnál, és 13 méterről jócskán a léc fölé küldte azt. Az összecsúszó játékosokat ápolni kellett.

30. perc
Szlezák indította a tizenhatos bal sarkánál leforduló Vinczét, akinek lágy középre adására két magyar is érkezett egy-egy védővel. A második, azaz Orosz Ferenc lábáról csorgott a játékszer az izlandi kapu felé, de a spárgázó Birkir Kristinsson lábáról végül a jobb oldali kapufa mellé hullott.

40. perc
Rúnar Kristinsson kapott sárga lapot, mivel egy ígéretes magyar kontránál lerántotta a felezővonalnál megiramodó Illést.

43. perc
✗Orosz Ferenc ügyesen csente el Bergssontól a labdát, kisodródott a bal oldalra, majd újra befelé indult vele. A tizenhatos bal csücskétől szépen tekert a hosszú felső sarok irányába, de nem túl erős kísérlete könnyű zsákmány lett Birkir Kristinsson számára.

46. perc
Egy bal oldali bedobás után Duró jó csellel húzott el Þorvaldur Örlygsson mellett, aki fellökte őt, és ezért sárga lapos figyelmeztetésben részesült.

47. perc
!Szabadrúgáshoz jutottak tehát a mieink az izlandi büntetőterület bal csücskénél. A labdának Duró József futott neki, és ballal alig csavart a rövid felső sarok mellé - lövése az oldalhálót is súrolta.

49. perc
Orosz szöktette a balszélen jó ütemben előretörő Vincze Istvánt, aki tempóelőnybe került Jónssonnal szemben, de éles szögből, 7 méterről leadott, lapos lövését Birkir Kristinsson védeni tudta.

50. perc
!Nyilas ívelt a tizenhatos jobb csücske közeléből a túloldali kapufa elé, ahova Orosz Ferenc mindenkit megelőzve robbant be, de 5 méterről a rövid sarok mellé csúsztatta a labdát.

55. perc
1-0Mónos indításával Bükszegi lépett ki a leshatáron az izlandi térfél jobb oldalán, majd a tizenhatos és az alapvonal találkozásától középre gurított. Orosz még elvétette a játékszert, ám az a tizenegyespont tájékán érkező Illés Béla elé került, aki állítás nélkül belsőzött a jobb alsó sarokba.

58. perc
✗Gunnlaugsson ívelt középre a jobbszélről, de az Orosz túlugró Ólafur Adolfsson fejese nem jelentett veszélyt - a 11 méterről megküldött labda messze elkerülte a bal felső sarkot.

60. perc
Szlezák Zoltán buktatta Gunnlaugssont néhány méterre a büntetőterület bal csücskétől. Tettéért sárga lapot kapott.

61. perc
!Guðjohnsen végezte el a szabadrúgást - magas ívelése a túlsó kapufa elé szállt, ahol Rúnar Kristinsson ugrott a legmagasabbra, és 7 méterről a hosszú alsó sarok felé fejelt. A játékszer elsuhant Hajdu és a bevetődő Bergsson között, végül a lécről kifelé vágódott.

65. perc
✗Szabadrúgáshoz jutott a magyar válogatott kissé jobbról, 28 méterre az izlandi kaputól. Duró József jól tekert a rövid felső sarok felé, de néhány méterrel célt tévesztett.

69. perc
!Illés bal oldali szöglete után Orosz a rövid oldalon tovább perdítette a labdát, ami Vincze István próbált 8 méterről, kapásból a hálóba lőni, de elcsúszott, így a játékszer jócskán a keresztléc fölé szállt.

70. perc
✗Bergsson hosszan előreküldött szabadrúgása után röviden fejelték ki a mieink a labdát, ami Arnar Grétarsson elé került. Ő lekezelte azt, majd 23 méterről célba vette a jobb alsó sarkot, de a kifelé kanyarodó lövés nem jelentett különösebb veszélyt.

71. perc
✗Gunnlaugsson beadása után Csábi fejelte vissza a játékszert, de éppen a tizenhatos jobb oldalában álló Rúnar Kristinssonig - ő megállította azt, majd 17 méterről lőtt, de az „eltört” labda keresztben gurult el a kapu előtt.

75. perc
▼▲Csere a mieinknél: Orosz Ferenc jött le a pályáról, és a helyére Farkasházy László állt be.

77. perc
Illés Béla kapott sárga lapot, miután lerántotta a felezővonalnál előretörő Rúnar Kristinssont.

79. perc
✗Duró ívelt hosszan előre a bal oldalvonal mellől, de Gíslasson elfejelte a labdát Bükszegi elől. Az éppen a csereként beállt Farkasházy László elé hullott, aki a tizenhatos vonaláról kapáslövéssel próbálkozott, de annyira rosszul találta el a játékszert, hogy az akció vége bedobás lett

80. perc
✗Illés átadása után Vincze István iramodott meg a vendégkapu felé, de kissé balról, huszonhétről leadott lövése az eléugró védőről veszélytelenül pattant szögletre.

81. perc
▼▲Csere az ellenfélnél: Arnar Grétarsson jött le a pályáról, és a helyére Hlynur Stefansson állt be.

82. perc
✗Farkasházy jobbról beadott labdáját Adolfsson röviden rúgta ki, a lehulló játékszert pedig Vincze István szedte össze a tizenhatos vonala előtt. Térülve-fordulva lerázta magáról Stefanssont, kissé jobbról leadott, középre tartó tekerése azonban éppen a kapus ölébe szállt.

84. perc
▼▲Csere az ellenfélnél: Rúnar Kristinsson jött le a pályáról, és a helyére Einar Daníelsson állt be.

85. perc
Grétarsson és Eyjólfur Sverrisson kényszerítője után utóbbi iramodott meg középen a kapu felé, majd vette célba 22 méterről a bal alsó sarkot, de Hajdu egy párducvetődéssel kitornászta onnan a ravasz lövést.

88. perc
▼▲Csere a mieinknél: Vincze István jött le a pályáról, és a helyére Nagy Tamás állt be.

89. perc
▼▲Csere a mieinknél: Illés Béla jött le a pályáról, és a helyére Zombori Zalán állt be.

90. perc
Hlynur Stefansson sárga lapot kapott, miután felvágta az őt kicselező Nyilast az izlandi térfél közepén.
Törökországnovember 15. 19:00
Így látták a kapitányok
Természetesen nagyon örülök a győzelemnek, ezzel legalább az évzárás megfelelően sikerült. Úgy érzem, tisztességgel küzdöttek a játékosok, még ha az alaptaktikának csak egy részét is sikerült megvalósítaniuk. […] Ha a helyzeteinknél jobban figyelünk, nagyobb különbségel is győzhettünk volna.
Mészöly Kálmán szövetségi kapitányMagyarország
Megérdemelten nyert egy góllal a magyar válogatott, ezúttal ugyanis ennyivel jobb volt a miénknél. Nálunk már befejeződött a bajnokság, és ez érződött a játékunkon. A mostani vereség ellenére elégedett vagyok csapatomnak az Európa-bajnoki selejtezőn nyújtott teljesítményével.
Ásgeir Elíassonszövetségi kapitányIzland