Játékunk

hogyan játszott a csapatunk

★★

Így látták a kapitányok

Rendkívül csalódott va­gyok. Az első félidő után nem gondoltam volna, hogy négygólos vereséget szenve­dünk. Az első gól és a kiállí­tás után már nem tudott talp­ra állni csapatom, és a ma­gyarok kiütöttek bennünket.

Vagif Sadigov (Azerbajdzsán)

Megérdemelten nyertünk. Nekünk voltak helyzeteink, és ha az első félidőben értékesítjük azo­kat, már korábban eldönthettük volna a mérkőzést. Az azerik azt nyújtották, amit vártunk tőlük, ám hozzá kell tennem, hogy a csoport egyetlen csapatának sem lesz könnyű dolga Bakiban a hazaiak ellen.

Bicskei Bertalan (Magyarország)

Pozitív és negatív

+

A hosszú előjáték után gólparádé következett, és miután megtört az ellenfél, a magyar nemzeti tizenegy nem állt le, igyekezett további gólokat szerezni. Örvendetes, hogy a kényszerből Bakuban debütáló Fehér Miklós mindjárt az első felnőtt válogatott mérkőzésén betalált.

Indokolatlanul durva volt a meccs, és a mieink - Horváth sérülése után joggal - féltették a lábukat, így az azerieknek sokáig sikerült megfojtani a magyar válogatott játékát. A brutális ellenfél mellett a futballra alkalmatlan, füvet csak helyenként tartalmazó talaj nehezítette a körülményeket.

„Csúcs javítás – áldozatokkal”

Egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy nem lehet lebecsülni a hazaiakat, annál is inkább, mert ebben az amúgy is kritikus időszakban a magyar csapat „szétesett”. A válogatott kapkodóan játszott, ráadásul nagy volt az eladott labdák miatti területvesztés, a középpályások képtelenek voltak felépíteni a támadásokat.

„Szétszakadt” a pálya és – jobb szó nincs erre – a félidő nagy részében a két csapat játékosai inkább csak kergették egymást.

Az első félidő nem hozott túl magas színvonalú játékot (sőt…). Ám hozzá kell tenni, hogy az azerik durván futballoztak, széttördelték a magyar csapat játékát.

Király kapuja igazából nem került veszélybe, s úgy tűnt, noha néha kecsegtető lehetőségekhez juthatnának a hazaiak, legtöbbször önzőségük akadályozta meg őket abban, hogy helyzeteket alakítsanak ki.

Az azerik az emberhátrány ellenére is megpróbáltak támadásokat vezetni és eljutni a magyar válogatott kapujáig, egy-két ügyes csellel át is játszották időnként a védőket, ám továbbra sem jegyezhettünk fel igazi gólhelyzetet.

Bicskei Bertalan csapata túlszárnyalta a Csank János vezette válogatott korábbi azeri produkcióját – s ami a gólkülönbséget illeti, alighanem a várakozásunkat is.

Nemzeti SportSzomorúan is lehet játszani (1998. október 11.)

A mérkőzés percről percre

Óriási birkózás egy komoly sérüléssel

Furcsábban nem is kezdődhetett volna a mérkőzés, mert Horváth Ferenc azonnal gólhelyzetbe került, miután elvette az utolsó embertől a labdát, de a kapujából kifutó Kramarenko úgy elkaszálta őt, hogy belesérült.

A 6. percben így Horváth helyén Fehér Miklós debütálhatott.

A szerencsétlenül járt középcsatárunk esete rányomta a bélyegét a mieink játékára, mert a többiek igencsak óvakodni kezdtek a darálós, agresszívan játszó hazaiaktól.

Az első lehetőségünkre a 12. percig kellett várni, ekkor Lisztes jobb oldali szögletére az ötösön Fehér Miklós érkezett, de egy kevéssel a bal felső sarok mellé fejelt.

A másik oldalon az első negyedóra végén akadt az első komolyabb megmozdulás, de Abuşev szabadrúgása inkább a szögletzászlót veszélyeztette, mintsem a magyar kaput.

Egyik csapat sem talált fogást a másikon, így leginkább a középpályán bírkóztak egymással a felek.

A 24. percben Qurbanov szánta el magát egy távoli lövésre, de a labda szinte úgy gurult csak el Királyig.

Két perc múlva már jóval veszélyesebb volt a támadó: egy bal oldali bedobás után az ötös sarkánál hirtelen megfordult, de bombája szerencsére keresztben szállt el a kapu előtt.

Az első félóra Fehér Csaba sárga lapjával zárult - a mellette elhúzó Sırxayevet buktatta.

A 32. percben végre egy szép támadást vezettek a mieink, amelynek a végén Mátyus ívelt középre a balszélről, a túlsó kapufánál érkező Sebők közeli csukafejese azonban kipattant az elvetődő Kramarenkóról.

A 34. percben egy újabb, veszélytelen azeri lövést láthattunk Qəmbərov részéről.

A 37. percben Kərimov vágta előre a játékszert a magyar tizenhatos bal sarkánál feltűnő Sırxayev elé, aki csak kevéssel vétette el a rövid felső sarkot.

Folytatódott a lövőpárbaj, három perc múlva Dárdai tesztelte jó 24 méterről Kramarenkót, de ő könnyedén leért a jobb alsó sarokra. A túloldalon Abuşev a magyar térfél közepéről célozta meg Király kapuját, de veszélytelen lövését a hálóőrünk felszedte.

A 48. percben már komolyabban be kellett avatkoznia Királynak, miután Sırxayev egy jó csel után éles lövést küldött a kapujára - nagy vetődéssel ütötte ki a jobb oldali léc mellé tartó labdát.

A félidő utolsó helyzetére egy azeri szöglet után került sor, de Sırxayev a tizenhatos bal sarkából leadott lövése éppen Király ölébe szállt.

Tágra nyílt az olló a második félidőben

Elég ijesztően nézett ki a helyzet a szünetben, mert nem látszott, hogyan fog a javunkra eldőlni a mérkőzés - sőt, felrémlett még annak a veszélye is, hogy az utánpótláscsapat után a nagyválogatott is kikap az azeriektől. Bicskeiék leginkább abban bíztak, hogy a lelkes hazaiak előbb-utóbb kinyílnak hátul - vagy egyszerűen elfáradnak a sok futásban.

Az 51. percben a hazaiak cseréltek, Əsədov helyére İlham Məmmədov állt be.

Az 56. percben alaposan ránk ijesztettek az azeriek. A sérült Sebők nem tudott felszabadítani az ötös jobb sarkánál, így a labda Qəmbərov elé került, aki egy csel után, éles szögből az oldalhálóba vágta azt.

A gólt nem szerző szélsőt le is hozta Vagif Sadigov mester, és Velli Kasumovot cserélte be helyette.

Az 57. percben a hazaiak játékmestere, Lıçkin sárga lapot kapott, miután rátartott Dárdai lábára.

Az 58. percben gyakorlatilag a semmiből megszületett a megnyugtató magyar gól. Egy kontra során Illés szöktette Hamart, akinek a beadására Hrutka és Kramarenko összefutott, a két földön heverő játékos mögött érkező Dárdai Pál pedig 12 méterről az üres hálóba lőtt.

Hatalmas kövek zúdultak le a magyar szívekről, amíg az azeri kapust ápolták. A sérült hálóőr végül nem tudta folytatni a játékot, és a 61. percben helyére Aleksandr Zhidkov állt be.

A 62. perc újabb fordulópontot hozott, mert megfogyatkozott a hazai csapat. Lıçkin játszotta el a magyar tizenhatoson belül, hogy Dárdai buktatta őt, és mivel a színészkedéséért kiosztott sárga lap neki már a második volt, mehetett is zuhanyozni.

A 65. percben Bicskei Bertalan lehozta a sérült Sebőköt, és helyére Korsós Györgyöt küldte pályára.

A 66. percben Kərimov jobb oldali beadására ketten is érkeztek a túloldalon, végül Abuşev lőtt kapásból, de jócskán a kapu mellé.

A 69. percben veszélyes helyről végezhetett el szabadrúgást Azerbajdzsán. A 23 méterre letett labda mögé Kasumov állt, és csak kevéssel tekert a bal felső sarok fölé.

A 72. percben újra Abuşev próbálkozott távoli lövéssel - Mátyus mellett cselezett, majd megcélozta a jobb felső sarkot, de jócskán elvétette azt.

A 74. percben megint egy szép támadást vezetett a magyar csapat: Dárdai átadását Fehér Miklós készítette le Pisontnak, aki betört a labdával a tizenhatoson belülre, de a kissé balról leadott lövését Zhidkov előrevetődve védte.

A 75. percben Lisztes helyét Dombi Tibor foglalta el (pontosabban átment a jobbszélre).

A 77. percben Dombi máris sárga lapot kapott, miután lerántotta a középen cselezgető Qurbanovot.

A 78. percben csatlakozott hozzá Hrutka is, mivel túl hevesen kért számon egy játékvezetői ítéletet.

A 81. percben - jobb híján - távoli lövéssel próbálkozott Məmmədov is, de 32-35 méteres bombája teljesen veszélytelenül szállt el a magyar kapu jobb oldala mellett.

A 85. percben végre ott volt a második. Illés labdájával Korsós tört be a büntetőterületen belülre, ahol Ağayev ellökte őt - tizenegyes. A labdát Illés Béla magabiztosan lőtte a jobbra dőlő Zhidkov hűlt helyére, 0-2.

A 91. percben pedig már három. Pisont agresszívan támadta Qaysumovot, aki a rossz talajon röviden adta haza a játékszert, a középpályásunk pedig megelőzte a kifutó Zhidkovot, és 12 méterről elegánsan emelt a hálóba.

A 90. percben az elkeseredett azeriek még egy lövést eresztettek meg Király kapuja felé, de a legurított szabadrúgás után tüzelő Abuşev bombája távolról kerülte a bal felső sarkot.

A 91. percben újabb gólt szereztek a mieink. Körbeadogatták a hazai kaput, végül Dombi középreadása Fehér Miklós elé pattant egy védőről, ő pedig 6 méterről, habozás nélkül a kapu jobb oldalába bombázott.

A 93. percben még egy komolyabb helyzetünk akadt, de Hamar szögletét Hrutka 13 méterről éppencsak a keresztléc fölé fejelte.

Magyarország tehát nagy fölénnyel győzött, de a végeredmény nem tükrözte a pályán látottakat: a mieink játéka sokáig nyögvenyelős volt, a rossz talaj, valamint a lélkes, birkózó ellenfél igencsak megnehezítette a pontszerzést.

Elkezdődött a mérkőzés.

1. perc

!

Qaysumov kapta meg a labdát utolsó emberként, de annyira határozatlan volt, hogy Horváth Ferenc szabályosan szerelni tudta, és teljesen egyedül kapura tört. Megpróbálta kicselezni a kígyótérig kétségbeesetten kifutó Kramarenkót, de ütközött vele - a labdát eltakarították a hátrarohanó védők, Horváth pedig súlyosan megsérült, hosszan ápolták a pályán.

6. perc

Csere a mieinknél: Horváth Ferenc jött le a pályáról, és a helyére Fehér Miklós állt be.

6. perc

Egy jobb oldalvonal melletti szabadrúgás után Lisztes emelte középre a játékszert, Pisont István pedig jó 22 méterről kapura tűzte azt, de lövése toronymagasan a jobb felső sarok fölé szállt.

12. perc

!

Lisztes jobb oldali szöglete jól kanyarodott középre, az ötösön pedig Fehér Miklós érkezett lendületből, és csak kevéssel fejelt a bal felső sarok fölé.

17. perc

A házigazdák végezhettek el szabadrúgást nem messze a magyar tizenhatos bal sarkától. A labda mögé többen is odaálltak, végül a csapatkapitány, Rasim Abuşev futott neki, és hatalmas erővel a túloldali szögletzászló felé rúgta el azt.

24. perc

Egy bal oldali bedobás után Qurban Qurbanov szinte úgy verekedte magát középre, aztán jó 30 méterről megcélozta a jobb alsó sarkot, de a guruló játékszer nem okozhatott gondot Királynak.

26. perc

Szintén egy bal oldali bedobás után Sırxayev az alapvonaltól passzolta be a kapu elé a labdát. Az ötös sarkánál Qurban Qurbanov fogadta azt Sebők szorításában, majd váratlanul, fordulásból ellőtte azt a hosszú alsó felé, de kísérlete szerencsére keresztben suhant el a kapu előtt.

30. perc

Fehér Csaba sárga lapot kapott, mivel a balszélen ellökte a mellette elhúzó Sırxayevet.

32. perc

kapusbravúr

Egy ezen a pályán szokatlanul formás, olajozott magyar támadás végén Mátyus ívelte át balról a labdát a túlsó kapufa elé, ahol Sebők Vilmos óriási helyzetben érkezett, de 4 méteres csukafejese kipattant az elvetődő Kramarenkóról.

34. perc

Kərimov beadását röviden mentették a mieink; Əlçən Qəmbərov gyűjtötte be, majd bikázta veszélytelenül a kapu fölé a labdát a magyar térfél közepéről.

37. perc

Kərimov szerelte az előrehúzódó Hrutkát a saját térfelének jobb oldalán, majd a felezővonaltól egy kiváló, tért ölelő indítással két azerit is megtalált a magyar tizenhatos túlsó sarkánál. Egyikük Narvik Sırxayev volt, aki egy pattanás után rátűzte a labdát, de egy kevéssel elvétette a rövid felső sarkot.

40. perc

Dárdai Pál gondolt egyet, és balról, jó 24 méterről megcélozta a rövid alsó sarkot, de nem túl erős lövésére könnyedén leért az azeri kapus.

40. perc

Rasim Abuşev a magyar térfél közepéről próbálkozott egy távoli lövéssel, de a jobb alsó sarok felé guruló labdát Király könnyedén szedte fel.

48. perc

kapusbravúr

Egy bedobás után Narvik Sırxayev csapta be Pisontot egy csellel, majd lendületbe jött, és közel 30 méteres, életerős lövését Királynak kellett nagy vetődéssel kiütnie a jobb kapufa mellől.

49. perc

kapusbravúr

A balról járó szögletet Vidadi Rzayev végezte el: ravaszul és veszélyesen a rövid felső sarok felé tekerte a labdát, amit Pisont kifejelt onnan. A kipattanót Narvik Sırxayev szedte össze a tizenhatos bal sarkában, majd éles lövést eresztett meg, de éppen a középen álló Király kezébe.

Véget ért az első félidő.
Elindult a második félidő.

51. perc

Csere az ellenfélnél: Arif Əsədov jött le a pályáról, és a helyére İlham Məmmədov állt be.

56. perc

!

Qaysumov hosszú előreívelésével ketten is megindultak a jobb oldalon. Mátyus és Sebők zárt vissza velük, de a sérülten játszó utóbbi ügyetlenül Əlçən Qəmbərov elé pöckölte a labdát a tizenhatoson belül, az azeri támadó pedig kis híján élt a lehetőséggel: faképnél hagyta a két védőt, de az ötös széléről, éles szögből csak az oldalhálóba bombázott.

56. perc

Csere az ellenfélnél: Əlçən Qəmbərov jött le a pályáról, és a helyére Velli Kasumov állt be.

57. perc

Vyaçeslav Lıçkin kapott sárga lapot, miután egy meghiúsult hazai támadást követően hátulról, durván rácsúszott Dárdai lábára.

58. perc

Lekontrázta a magyar válogatott a szertelenül támadó azeri csapatot. Illés vitte fel a labdát a bal oldalon, majd a tizenhatosra betörő Hamart szöktette, aki az ötös magasságából félmagasan középre adott. A kifutó kapus és az érkező Hrutka egymásnak szaladt (és el is esett), a továbbcsorgó játékszert pedig Dárdai Pál a tizenegyespont mellől, egyből az üresen tátongó jobb alsó sarokba rúgta.

61. perc

Csere az ellenfélnél: Dmitri Kramarenko jött le a pályáról, és a helyére Aleksandr Zhidkov állt be.

62. perc

Egy előreemelés után Vyaçeslav Lıçkin látványosan eldobta magát a tizenhatos jobb sarkában Dárdai mellett, és mivel megkapta ezért a második sárga lapját, mehetett zuhanyozni.

65. perc

Csere a mieinknél: Sebők Vilmos jött le a pályáról, és a helyére Korsós György állt be.

66. perc

Kərimov ívelt balról a büntetőterület átellenes oldalába, ahol a hosszún ketten is érkeztek, és Rasim Abuşev 12 méterről, kapásból csúnyán mellébombázta a labdát.

69. perc

Szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak kissé jobbról, 22-23 méterre a magyar kaputól. A játékszer mögé Velli Kasumov állt, és a sorfal mellett eltekerve azt egy kevéssel a rövid sarok fölé lőtt.

72. perc

Rasim Abuşev kapott egy hosszú átadást a magyar tizenhatostól jobbra. Visszafelé cselezett Mátyus mellett, majd a büntetőterület szegletétől megcélozta a hosszú felső sarkot, de a labda veszélytelenül szállt el a kapu mellett.

74. perc

Fehér Miklós készítette le Dárdai átadását a második hullámban érkező Pisont Istvánnak, aki lendületesen betört két azeri védő közé, de kissé balról, 17 méterről leadott lövése az előrevetődő Zhidkov zsákmánya lett.

75. perc

Csere a mieinknél: Lisztes Krisztián jött le a pályáról, és a helyére Dombi Tibor állt be.

77. perc

Dombi Tibor rántotta le a kezdőkörnél a több magyaron is átjutó Qurbanovot - sárga lap.

78. perc

Hrutka János kapott sárga lapot reklamálásért, mivel hevesen vitatta azt, hogy Mátyus mezrántásáért szabadrúgást kapott Azerbajdzsán.

81. perc

İlham Məmmədov lopta a távolságot a pálya bal oldalán, majd legalább 32-35 méterről lövésre szánta el magát, de a labda teljesen veszélytelenül a kapu jobb oldala mellé és fölé szállt.

85. perc

Illés két ember között ügyesen ugratta ki a kapu elé jobbról betörő Korsóst, aki elesett Ağayev szorításában, és ezért tizenegyest ítélt a mieinknek a játékvezető. A büntetőt Illés Béla végezte el - magabiztosan, a jobbra dőlő Zhidkov helyére, a kapu közepébe lőtt.

88. perc

Egy magyar ellentámadás során Mátyus hozta fel a labdát, majd Pisontot szöktette, aki elől Qaysumov próbált hazaadni. A felpattanó játékszert azonban rosszul találta el, így Pisont István hamarabb elérte azt a kifutó Zhidkov előtt, és kissé balról, 12 méterről, elegánsan a hálóba emelt.

90. perc

Egy gyorsan elvégzett szabadrúgás után Kasumov készítette le a labdát a jobbján álló Rasim Abuşevnek, aki távolról, veszélytelenül a bal felső sarok fölé küldte azt.

91. perc

Hamar beadását röviden fejelték ki a hazaiak, Hrutka begyűjtötte a játékszert a kígyótéren, Pisont pedig kiemelte azt a tizenhatos jobb sarkánál üresen feltűnő Dombinak. A szélső középreívelése a Hrutkát fogó Abuşevről éppen az ötös előterében álló Fehér Miklós elé pattant, aki habozás nélkül a kapu jobb oldalába bombázott.

93. perc

Hamar bal oldali szöglete a hosszú oldalra kanyarodott, ahol Hrutka János ugrott fel fejelni, és bő 13 méterről nem sokkal küldte a labdát a keresztléc fölé.