Eredmény

mennyire tükrözi a játék képét

★★★★★

Így látták a kapitányok

Nagyon könnyen szereztünk két gólt, de megérdemeltük a sikert, mert sokat tettünk azért, hogy megszerezzük a három pontot. A második félidőben már nem játszottunk magas szinten, próbáltunk tartalékolni, mert három nap múlva, Wales ellen szeretnénk bebiztosítani az Európa-bajnoki részvételünket.

Zlatko Dalić (Horvátország)

Benne volt a pakliban, hogy kikapunk a horvátoktól, de nem tudom elfogadni, hogy így szenvedtünk vereséget. […] A mai vereségben mindenkinek megvan a maga felelőssége. Négy-öt hihetetlen egyéni hibát követtünk el ma, ráadásul több játékos is hibázott.

Marco Rossi (Magyarország)

Pozitív és negatív

+

Élmény volt nézni a horvát csapat játékát - egyetlen hiba, hogy mi voltunk a szenvedő fél. A világbajnoki ezüstérmes látványosan, könnyedén, ugyanakkor nagyon pontosan és nagy odaadással játszott - látszott a labdarúgóin, hogy egytől egyig nemzetközi klasszisok, szakmájuk igazi mesterei.

Nem elég, hogy mindegyik gól durva egyéni hibából született, még Kleinheisler is „kireklamált” egy teljesen felesleges kiállítást - nem sokkal azután, hogy összehozott egy tizenegyest. Érthetetlen, hogy egyes játékosaink miért nyújtottak ilyen teljesítményt ezen az estén.

„Horvát gála Splitben”

Egyhamar nyil­vánvalóvá vált, a tudáskülönbséget ritkán lehet lelkesedéssel kompenzálni. Ha a házigazdák felgyorsították a játékot, arra nem volt ellenszer, az első negyedórában többször is növelhették volna előnyüket.

Csakúgy, mint az első, a második hazai gólhoz is kellett egy nagy magyar hiba. Fáj­dalom, ebben a selejtezősorozatban nem először fordul elő, hogy ezen a szinten megengedhetetlen bakikat követnek el a já­tékosok.

Miben bízhattunk? Legfőképp abban, hogy a magyar játékosokban a folytatásban lesz annyi, hogy legalább a szurkolókért és a becsületükért harcolnak.

Marco Rossi mindenesetre megkímélte a további szenvedéstől Ká­dár Tamást, és a második félidőre Lang Ádámot állította a helyére.

A lelátó hullámzott, de a mérkőzés csendben csordogált, s végre felhangzott a hármas sípszó.

Nemzeti SportGyors összeomlás (2019. október 11.)

A mérkőzés percről percre

Osztálykülönbség volt a két csapat között az első félidőben

Fontos három pontot szerzett tavasszal a magyar válogatott a horvát ellen a Groupama Arénában, és fontos három (vagy legalább egy) pontot csenhetett volna el most is, de mindenki tudta, hogy Marco Rossi legénységének jóval nehezebb dolga lesz a spliti Poljud-stadionban.

De hogy ennyire, azt talán a legvérmesebb kritikusok sem gondolták volna.

Már a 3. percben veszélyeztettek a lendületesen kezdő hazaiak: Modrić indításával Perišić tört be a tizenhatos jobb oldalába, átívelését Rebić gyűjtötte be, majd a középreadása után röviden kifejelt labdát Modrić szúrta rá kapásból, szerencsére a kapu fölé.

Egy perc sem telt el, és Gulácsinak már védenie kellett. Korhut ügyetlenkedte a már megszerzett labdát Modrić elé, ő Perišićet hozta játékba, a támadó pedig jobbról, 16 méterről lőtt a rövid alsó sarok felé, de a helyén volt a magyar kapus.

Az 5. percben azonban már tehetetlen. Egy bedobás után Kádár a kezdőkörnél gyakorlatilag odaadta az őt megtámadó Modrićnak a játékszert, aki egyedül törhetett így kapura, és 9 méterről a bal alsó sarokba helyett. Máris 1-0 oda.

A viharos kezdés után kicsit visszább vettek a hazaiak, de a magyar csapat távol volt attól, hogy komolyabb nyomást fejtsen ki rájuk.

A 17. percben megint a Korhutot kicselező Perišić próbálkozott lövéssel a tizenhatosunk jobb sarkától, de az elé vetődő Kádárról magasan a kapu fölé pattant a labda.

Egy perc múlva Kleinheisler sárga lapot kapott, mivel buktatta a mellette elhúzó Modrićot.

A jobbról, tizenhatos vonalából járó szabadrúgást maga a sértett tekerte középre - Petković felfejelte a játékszert, Jedvaj pedig a rövid sarokba próbálta kotorni, de gyenge kísérlete a kapu mögé szállt.

A 24. percben újra gólt lőttek a horvátok egy eladott labdából. Lovrencsicset támadta meg Rebić a bal oldalon, elvette tőle a játékszert, mert a középen érkező Bruno Petkovićhoz centerezett, aki szinte hanyag mozdulattal sarkazott a hálóba a kifutó Gulácsi és az odaérő Orbán között. 2-0…

Az első kaput érő lövésünkre a 27. percig kellett várni, akkor Dzsudzsák szabadrúgása szállt az előresettenkedő Orbán felé, de Livaković kesztyűje volt a végállomás.

A 31. percben Vida kapott sárga lapot, mert valósággal felöklelte a mellette elhúzó Szalait.

A 40. percben Rebić dúvadként indult meg a felezővonaltól a bal oldalon - Lovrencsics és Dzsudzsák elterült a földön, de ő csak ment tovább, beadását pedig Petković négy(!) védő között vette le, és lőtte rá 6 méterről - Gulácsi óriásit védett lábbal.

A 42. percben jött a harmadik horvát gól - megint magyar segítséggel. Perišić jobb oldali, ötösre érkező beadását Kádár könnyedén kirúghatta volna Petković elől, de nem találta el a labdát, ami így a támadó lábára, onnan pedig a hosszú alsó sarokba perdült.

A 44. percben Barišić sárga lapot kapott, mert kíméletlenül rácsúszott Holman lábára.

A félidő zárásaként a hosszabbításban még Petković lőhetett újra kapura 16 méterről (jellemző, hogy megint egy rosszul sikerült mentés után került elé a játékszer), de gyatra, pattogós lövése nem okozott gondot Gulácsinak.

A magas szinten játszó horvát válogatott így már az első félidő végére eldöntötte a három pont sorsát - fájdalom, hogy ehhez a mieink védelme súlyos egyéni hibákkal járult hozzá.

A folytatásra alaposan visszavettek a horvátok

A szünetben csak a magyar válogatott cserélt, a súlyos hibákat vétő Kádárt Lang Ádám váltotta.

Eleinte nem úgy tűnt, hogy ez egy könnyebb félidő lesz. Az 51. percben Rebić tálalt a tizenhatos vonalán érkező Perišić elé, akinek a lövésébe Vida Máté szerencsére belelépett, így az elkerülte a kapu jobb oldalát.

Az 55. percben azonban már komoly volt a baj. Megint a tarthatatlan Rebić tört be a tizenhatoson belülre, a közbelépő Kleinheisler pedig buktatta őt. A jogos büntetőt Perišić a jobb alsó sarok felé rúgta, de Gulácsi jól érezte az irányt, és gyors vetődéssel szögletre ütötte a labdát.

A sarokrúgás előtt azonban Kleinheislernek csak sikerült kireklamálnia magának a piros lapot - így tíz emberre fogyatkozott a magyar válogatott.

Nem csoda, hogy a történtek után Marco Rossi megint változtatásra szánta el magát: Dzsudzsák helyére Nagy Dominikot küldte a pályára.

Ezzel egyidejűleg csere történt a horvát oldalon is, Perišić helyére Josip Brekalo érkezett.

A 63. percben végre a hazai kapu előtt is történt valami. Egy beívelt szabadrúgás után ide-oda fejelgették a labdát a két csapat játékosai, végül Sallai durrantotta rá azt a tizenhatos jobb sarkából, de magasan a kapu fölé.

A 67. percben Zlatko Dalić úgy döntött, hogy pihenőt ad Modrićnak - az ő helyét Mateo Kovačić foglalta el.

Egy perc múlva a második magyar helyzetecskét jegyezhettük fel: Vida Máté passzolt Sallaihoz, aki megint jobbról, 19 méterről lőtt kapura, de most el is találta azt - Livaković csak másodszorra tudta fogni a középre tartó, erős kísérletét.

A horvátok ekkor már nem erőltették mindenáron a támadójátékot, vélhetően Dalić mester kérésére.

A 74. percben újabb csere történt náluk: Rakitić jött le a pályáról, és helyére Nikola Vlašić állt.

A 76. percben a mieink is változtattak; Sallai helyén Varga Roland játszott tovább.

A 81. percben az egyik csere, Brekalo gondolta úgy, hogy bemutatkozik Gulácsinak - balról, 25 méterről célozta meg a rövid alsó sarkot, de jól védett a magyar kapus.

Bemutatkozott Lovrencsics is a másik cserének, Kovačićnak, csak a nyújtott lábbal elkövetett szabálytalanságot sárga lappal díjazta a játékvezető.

A 86. percben aztán Kovačić a maga módján megbosszulta a történeteket, ugyanis kiváló labdát adott Rebićnek, amivel ő az ötös jobb sarkáig gyalogolhatott, ám éles szögből végül a hosszú alsó sarok mellé bombázott.

A 88. percben Brekalo mutatta be, hogy ő is tud harcos lenni - átküzdötte magát a teljes jobb oldali magyar védelmen, hátragurításából azonban Rebić nem tudott gólt lőni, mert 17 méterről leadott lövésébe Vida Máté beleblokkolt, így az jócskán a hosszú felső sarok fölé szállt.

A játékidő utolsó előtti percében alakult ki talán a legnagyobb helyzet a horvát kapu előtt - Varga előreívelt szabadrúgását Szalai csúsztatta meg a tizenegyesponton, éppencsak a bal alsó sarok mellé.

A 92. percben Barišić hátrapasszát három horvát is szabadon vehette volna át a tizenhatosunk bal sarkában, végül Vlašić volt az, aki lövéssel próbálkozott, de az Orbánon irányt változtatva elpattogott a bal kapufa mellett.

Ezzel ért véget az igencsak egyoldalú találkozó, ami magyar szempontból katasztrofálisan is sikerülhetett volna. Szerencsére a büntetőt Gulácsi kivédte, azután pedig már valószínűleg szándékosan nem erőltették a hazaiak a támadójátékot a megfogyatkozott magyar csapat ellen. Az viszont biztosan elmondható, hogy amit ezen az estén láttunk a mieinktől, az nem vb-szintű teljesítmény volt.

Elkezdődött a mérkőzés.

3. perc

Modrić a magyar térfél jobb oldalából indította a büntetőterület szélére betörő Perišićet, aki az alapvonaltól átívelt a túlsó kapufa elé, ahol Rebić érkezett. Kádár próbálta kizárni őt a játékból, de a horvát megszerezte a labdát - középreívelését Korhut még kifejelte, de csak Luka Modrić elé, aki kissé jobbról, 21 méterről, kapásból a kapu fölé bombázott.

4. perc

kapusbravúr

Egy hazai kontratámadásnál Orbán megszerzett labdáját Korhut Modrić elé ügyetlenkedte, aki azonnal játékba hozta Ivan Perišićet a tizenhatos jobb oldalánál. A támadó egy jó csellel közelebb csente magát a kapuhoz, majd éles szögből, 16 méterről megcélozta a rövid alsó sarkot, de Gulácsi biztosan védett.

5. perc

Bal oldali magyar bedobás után Kádár kapta meg a játékszert a kezdőkörnél, de Luka Modrić könnyedén elvette tőle azt, és így a horvát karmester akadálytalanul törhetett a kapu felé. Rávezette Gulácsira a labdát, és kissé jobbról, 9 méterről a rövid alsó sarokba lőtt.

17. perc

Rakitić a kezdőkörből ívelt a tizenhatos jobb sarkánál feltűnő Ivan Perišić felé, aki Korhut mellett átvette a játékszert, egy cselt tett befelé, de veszélyes lövése az elé vetődő Kádárról magasan a kapu fölé pattant.

18. perc

Modrić próbált elhúzni Kleinheisler László mellett a magyar tizenhatostól jobbra, de középpályásunk buktatta őt - sárga lapot kapott érte.

19. perc

A tizenhatos vonalából, jobbról járó szabadrúgást Modrić a túlsó kapufa elé ívelte, ahol Petković emelkedett magasabbra, mint Orbán, de csak felfejelni tudta a labdát. Az aláhulló játékszert Tin Jedvaj próbálta ollózó mozdulattal a rövid alsó felé kotorni, de éles szögből a kapu mögé lőtt.

24. perc

Magyar szabadrúgás járt a saját térfelünkről, mégis horvát gól. A labdát kapó Lovrencsicset Rebić támadta meg a bal oldalon, elszáguldott vele az alapvonal felé, majd Orbán mellett középre passzolt az érkező Bruno Petkovićnak. A támadó 6 méterről - a kivetődő Gulácsi és Kádár között - már-már megalázó könnyedséggel, sarokkal továbbította a játékszert a hálóba.

27. perc

Sallai buktatása miatt szabarúgást kaptak a mieink bő 35 méterre a horvát kaputól. Dzsudzsák Balázs emelt a tömeg mögött, az ötös jobb sarka közelében feltűnő Orbán felé, de átadása nem volt pontos, így a lepattanó labdát Livaković könnyedén megfogta.

31. perc

Domagoj Vida sárga lapot kapott, amiért a jobbszélen, a felezővonalnál felöklelte a mellette elhúzó Szalait.

40. perc

kapusbravúr

Rebić a félpályától indulva tört harcosan (és szabálytalanul) előre a bal oldalon - egy ütéssel lerázta magáról Lovrencsicset, majd egy lökéssel Dzsudzsákot is, beadását pedig Bruno Petković kezelte le a kapuval szemben. Négy védő gyűrűjéből, 6 méterről leadott lövését Gulácsi bravúrral, lábbal védte, majd nagy nehezen sikerült felszabadítani.

42. perc

Perišić a tizenhatos jobb csücskéből félmagasan nyeste középre a labdát a két védő között ötösre érkező Bruno Petković elé. Kádár könnyedén kikanalazhatta volna a beadást a rövid oldalon, azonban nem találta el a játékszert, ami így a támadó lábán felpattanva, a kétségbeesetten nyújtózkodó Gulácsit elkerülve, a hosszú alsó sarokba hullott.

44. perc

Borna Barišić kíméletlenül csúszott rá a labdát már elpasszoló Holman lábára a magyar térfél jobb oldalán - sárga lap.

46. perc

Jedvaj jobb oldali, lapos beadása a becsúszva tisztázni akaró Lovrencsics lábáról a tizenhatos vonalára pattant - éppen a kétgólos Bruno Petković elé - , aki félfordulatból, egyből megcélozta a bal alsó sarkot, de gyatra, pattogós lövése nem okozott gondot Gulácsinak.

Véget ért az első félidő.

46. perc

Csere a mieinknél: Kádár Tamás jött le a pályáról, és a helyére Lang Ádám állt be.

Elindult a második félidő.

51. perc

Az ördöngősen cselező Rebić kapta meg a labdát a kígyótérben, és három védőt becsapva tálalt a balján érkező Ivan Perišić elé. A támadó a tizenhatos vonaláról lőhetett, de a játékszer megpattant a blokkoló Vida Máté lábán, és jócskán a kapu jobb oldala mellé szállt.

55. perc

kapusbravúr

Rebić tört be balról a tizenhatoson belülre, ahol a közbelépő Kleinheisler László buktatta őt - tizenegyes. A büntetőt Ivan Perišić végezte el, de Gulácsi kiválóan érezte, hová érkezik a labda, és gyors vetődéssel kiütötte azt a jobb alsó sarokból.

55. perc

Kleinheisler László a kivédett tizenegyes után sem hagyta abba a reklamálást, amiért végül megkapta a második sárga lapját, ami a kiállítást jelentette - tíz emberrel folytatta a magyar válogatott.

60. perc

Csere a mieinknél: Dzsudzsák Balázs jött le a pályáról, és a helyére Nagy Dominik állt be.

60. perc

Csere az ellenfélnél: Ivan Perišić jött le a pályáról, és a helyére Josip Brekalo állt be.

63. perc

Egy beívelt szabadrúgás után ide-oda fejelgették a labdát a horvát védők és a magyar támadók, végül az a tizenhatos jobb sarkában álló Sallai Roland elé hullott, aki kapásból rálőtte azt a kapura, de magasan a léc fölé.

67. perc

Csere az ellenfélnél: Luka Modrić jött le a pályáról, és a helyére Mateo Kovačić állt be.

68. perc

A csereként beállt Nagy Dominik bátran tört előre a tizenhatostól balra, hátrapasszolt Szalainak, aki kényszerítőzni szeretett volna a tizenhatos vonalán álló Vida Mátéval, de ő inkább a jobbján álló Sallai Rolandnak adta a játékszert. A szélsőnk kissé jobbról, 19 méterről vállalkozott lövésre, és középre tartó löketét Livaković csak másodszorra fogta meg.

74. perc

Csere az ellenfélnél: Ivan Rakitić jött le a pályáról, és a helyére Nikola Vlašić állt be.

76. perc

Csere a mieinknél: Sallai Roland jött le a pályáról, és a helyére Varga Roland állt be.

81. perc

kapusbravúr

Hosszú ideig eldugták a labdát a horvátok a magyar térfélen, balra a tizenhatostól, végül Josip Brekalo cselezte beljebb magát, és tüzelt balról, jó 25 méterről, de a rövid alsó sarokra tartó lövését Gulácsi védte.

82. perc

Lovrencsics Gergő kapott sárga lapot, mert nyújtott lábbal rátartott Kovačić lábára a magyar térfél bal szélén.

86. perc

!

Kovačić szerzett labdát a magyar tizenhatos előtt, majd kiváló ütemben indította Ante Rebićet. A Milan szélsője az ötös jobb sarkáig vezette a játékszert, majd éles szögből alig lőtt a hosszú alsó sarok mellé.

88. perc

Brekalo hámozta át magát Holmanon és Korhuton a jobb oldalon, majd visszagurított a tizenhatos vonalánál álló Ante Rebićnek. Az egész mérkőzésen gólveszélyes támadó egy csellel befelé húzott, majd kissé jobbról tüzelt is, de Vida Máté jól blokkolt, így a lövés a jóval hosszú felső sarok fölé szállt.

89. perc

!

Szabadrúgást kaptak a mieink a horvát térfél közepén, a jobb oldalon. Varga előreívelése éppen Szalai Ádámot találta meg a tizenegyespontnál, akinek egy kicsit le kellett hajolnia, hogy fejelni tudjon, ennek ellenére alig csúsztatott a bal alsó sarok mellé.

92. perc

Lovren a kezdőkörből ívelt hosszan előre a tizenhatos bal szélén feltűnő Barišić elé, aki szépen levette a játékszert, majd hátragurított a büntetőterület szegletéhez, ahol három horvát is üresen érkezett… közülük Nikola Vlašić gyűjtötte be a labdát, 15 méterről leadott lövése viszont Orbánon irányt változtatva elpattogott a hosszú sarok mellett.