mennyire tükrözi a játék képét

★★★★

Pozitív és negatív

+

Az eredmény, pláne a mutatott játék miatt nagyon nehéz pozitívumot felfedezni, így azt nem is pályán keresnénk. Jól hallatszott a közvetítésben, hogy lelkesen zengett az irapuatói lelátóról a Hajrá, magyarok! sokgólos szovjet vezetésnél, a meccs legsötétebb pillanataiban is.

Teljesen szétesett a magyar csapat, és a játékosok többségénél súlyos erőnléti és koncentrációs zavarok mutatkoztak. Óriási volt a különbség a lendületes, ötletes szovjetek és az ólomlábakon mozgó, zavarodott mieink között. Szerencsénk volt, hogy a hőség miatt az ellenfél beérte a hat góllal…

„A két gyors gól sokkolta válogatottunkat, és érvényesült a képességek közötti különbség”

Kapkodtak Garabáék, sehogy sem találták a ritmust, mintha egy csapásra elfelejtették volna korábban megszokott, fegyelmezett, sokmozgásos játékukat. Zavarovék pedig a fürge lábú Belanov és Jakovenko révén egyre-másra vezették akcióikat.

Az állandóan futásra késztetett magyar hátvédek képtelenek voltak lépést tartani a szélvészgyors szovjet csatárokkal. Lassan, vontatottan jött előre a labda, nehezen formálódtak a magyar akciók, Disztl kapuja előtt viszont egy-két húzásból alakultak ki a meleg helyzetek.

Gyakran már az ellenfél térfelének közepén elakadtak a bátortalan magyar próbálkozások, a keményen, de egyáltalán nem durván játszó szovjet védők könnyedén választották el a labdától a mieinket.

Jakovenkóék időnként sziporkázóan iskoláztak. Gyors ritmusváltásaik, szellemes megoldásaik váratlan megugrásaik megoldhatatlan feladat elé állították Kardosékat. A végére szinte teljesen szétesett válogatottunk.

Szinte akkor kerültek helyzetbe a fehérmezesek, amikor akartak, s csak Disztl Péter igyekezetén, no meg Racék könnyelműsködésén múlt, hogy nem lett még katasztrofálisabb a magyar fiaskó.

Nemzeti tizenegyünktől nagyon régen láttunk ilyen lehangoló, minden szervezettséget és elképzelést nélkülöző játékot.

Nemzeti SportNem voltunk egy súlycsoportban (1986. június 3.)

A mérkőzés percről percre

Aki látta korábban játszani, rá sem ismert a magyar válogatottra

Még csak a második percben jártunk, de már ott volt a szovjet vezetés. Péter kaszálta el az elrobogó Larionovot a jobb oldalon, a szabadrúgásból betett labdát pedig Pavel Jakovenko a rövid sarokba vágta, 1-0 oda.

Két újabb perc telt el, és már kettővel ment az ellenfél… a lendületes Sergej Alejnikov egy lekészített labdát úgy bombázott a kapu jobb oldalába 25 méterről, hogy azért nemcsak Disztl, hanem a világ bármely kapusa hiába repült volna. Ezzel a két, mélyütésszerű momentummal indult a meccs.

Nem csoda, hogy Mezey cserélt, és Róth helyett egy középpályást, Burcsát dobott a játékba. A 13. percben Belanov kapott egy indítást a bal oldalon, de szerencsére a tizenhatosról magasan az égbe lőtt.

A mieink az első életjelet a 22. percben adták le. Détári végzett el egy szabadrúgást 27 méterről, de csavarása veszélytelenül elkerülte a rövid felső sarkot.

Nem úgy a szovjetek pontrúgása, mert három perccel később büntetőt kaptak Igor Belanov buktatásáért, és a sértett gólra is váltotta, nagy erővel bombázott a léc alá. Ezzel már nagyon magabiztos, 3-0-ás előnyre tett szert a szovjet válogatott.

Ez még inkább meghozta a kedvüket a játékhoz. Négy perc sem telt el, Belanov máris duplázhatott volna, de Jakovenko remek kiugratásával hiába tört egyedül kapura, túl lazán akarta befejezni az akciót, és a kifutó Disztl menteni tudott.

De máris újabb eladott labda, és újabb ziccer következett. Zavarov ívelésével megint a leshatáron léphetett ki Belanov, ezúttal viszont a rövid felső fölé bombázta a játékszert.

A 35. percben végre a mieink is megtornáztatták Dasaevet, és a szögletre érkező Kardos fejese valódi gólveszélyt is jelentett - a szovjet kapus azonban remek reflexekkel elcsípte a jobb alsó sarokra tartó labdát.

Három perccel később Bognár is megpróbálkozott egy távoli lövéssel, ez azonban már jóval kevésbé volt veszélyes, Dasaev könnyedén védett.

Ezzel nagyjából le is zárult az első félidő, 3-0-ás szovjet vezetéssel vonulhattak pihenőre a csapatok.

A szünet után még több gólt kaphattunk volna

A második félidő magyar helyzettel indult. Az 52. percben Détári szabadrúgása levágódott a sorfalról, majd Garaba rúgta rá a labdát a térfél közepéről, de ez sem bizonyult veszélyesnek.

Nem sokkal később Burcsa is távoli lövéssel kísérletezett, de 25 méterről magasan a kapu fölé lőtt. Az ellentámadásból viszont óriási ziccer alakult ki. A kapus kirúgásából Rácz elé került a labda, aki Sallait és Kardost is kicselezte, de szerencsére nem talált be a hosszú alsóba.

Néhány perccel később megint ő volt a főszereplő, ezúttal egy beadást zúdított rá a balösszekötő helyéről a rövid sarokra, de ez a kísérlete sem ért célt.

A 63. percben Dajka beállításával próbált Mezey új életet lehelni a támadójátékunkba, azonban három perccel később újra szovjet gól született. Jakovenko a saját térfeléről indult meg, és mint kés a vajon, úgy száguldott át a teljes magyar középpályán. Vágtája végén Ivan Jaremčukot indította, aki kicselezte a kifutó Disztlt, és az üres hálóba gurított - ezzel már 4-0.

Ezek után a szovjet kapitány már nyugodtan lehozhatta a sztárjait - Belanov helyére Rodjonov, Jakovenko helyére Jevtušenko állt.

A 74. percben Jaremčuk ügyesen kényszerítőzött - a fél magyar csapat között - Jevtušenkóval, a visszakapott labdát azonban nem ő, hanem a menteni igyekvő Dajka László rúgta be a jobb alsó sarokba…

Egy perccel később Détári próbálkozott végre egy jó lövéssel a másik oldalon, de egy kevéssel elvétette a felső sarkot.

Peregtek az események, mert a 76. percben újabb szovjet helyzet következett. A rendkívül agilis Alejnikov tört előre, és már csak Sallai, no meg a kétségbeesetten kifutó Disztl volt előtte, de nagy helyzetből szerencsére a hosszú alsó sarok mellé lőtt.

Két perc múlva még ennél is nagyobb ziccert rontottak el Valerij Lobanovskij tanítványai, Garaba szabályosnak tűnő szereléséért ugyanis tizenegyest adott a játékvezető. Az igencsak vitatható büntetőt Jevtušenko végezte el, de a keresztléc fölé bombázott. A stadion közönsége ünnepelt, mert sportszerű gesztusnak vélte a kihagyott tizenegyest.

A 80. percben azonban már nem volt kegyelem. Garaba beragadt a szélen, így a középen kiugratott Alejnikov szabadon törhetett kapura, a kirohanó Disztlt azonban nem tudta kicselezni, és a csel közben elesett. A visszafutó Garabát viszont elgáncsolta, így a szabadon maradt labdát Sergej Rodjonov senkitől sem zavartatva passzolhatta az üresen maradt kapuba. 6-0.

És két perc múlva kis híján a hetedik is ott volt, mert Nagy Antal utolsó emberként eladta a játékszert, de Rodjonov nem tudott élni az elé hulló lehetőséggel, és hiába vezette egyedül kapura a labdát, elakadt a lövése a kifutó Disztlben.

Az utolsó momentum is a szovjeteké volt a 85. percben: Jaremčuk veszélyes beadására Jevtušenko érkezett az ötösön, két magyar védő között, de óriási helyzetből a kapu mellé fejelt.

Nehéz magyarázatot találni a Mezey-válogatott szörnyű vergődésére - a vérszegény teljesítmény okait több évtized elteltével is homály fedi.

Elkezdődött a mérkőzés.

2. perc

A jobbszélen lendületesen elrobogó Larionovot a késve érkező Péter a tizenhatos mellett elkaszálta, szabadrúgás. Rácz rövidre beadott labdája a védőkről Pavel Jakovenko elé került, aki éles szögből, 7 méterről a rövid alsó sarokba bombázott.

4. perc

Demjanenko előreadását Sergej Alejnikov fejjel továbbította Belanovnak, aki lekészítette neki a játékszert, majd elment az útból. A lendületből érkező középpályás 25 méterről hatalmas lövést eresztett meg, ami nyílegyenesen és védhetetlenül vágódott a magyar kapu jobb oldalába.

13. perc

Csere a mieinknél: Róth Antal jött le a pályáról, és a helyére Burcsa Győző állt be.

13. perc

Zavarov simán elhúzott Détári mellett a felezővonalnál, majd a balösszekötő helyén induló Igor Belanovot szöktette, aki a tizenhatosnál egy kicsit befelé húzott, végül toronymagasan az égbe küldte a labdát.

22. perc

Détári Lajos végezhetett el szabadrúgást kissé balról, 27 méterre a szovjet kaputól. Hosszú nekifutás után a rövid felső sarkot célozta meg, de lövése veszélytelenül kanyarodott fölé.

25. perc

Rácz tért ölelő indításával Igor Belanov robbant ki a jobb oldalon, majd már a tizenhatoson belül járva elég könnyedén elesett Kardos mellett, és a játékvezető büntetőt ítélt. Ezt maga a sértett végezte el, és a jobbra vetődő Disztl helyére, a léc alá bombázott.

29. perc

!

Nagy Antal három szovjet játékosba vezette a labdát, el is vették tőle. Jakovenko máris a leshatáron (vagy azon is túl?) kiugró Igor Belanov elé ívelt, aki egyedül törhetett kapura, de kissé flegma lövését a tizenegyespontig kifutó Disztl lábbal védeni tudta.

31. perc

!

Újabb szovjet ziccer egy eladott labda után. A felezővonalnál Kuznecov szerezte meg azt, majd Zavarov ívelt a pálya jobb oldalán a leshatáron kilépő Igor Belanov elé. A támadó maga elé tette a játékszert, majd kissé jobbról, 14 méterről a rövid felső sarok fölé vágta.

35. perc

kapusbravúr

Kiprich jobb oldali szöglete a tizenegyespontra szállt, ahol a felugró Nagy Antal mögött Kardos József érkezett észrevétlenül, és remekül helyezett fejesét Dasaev óriási bravúrral fogta meg a jobb alsó sarok előtt.

38. perc

Bognár György a saját elrontott passza után szerezte vissza a labdát, majd kissé jobbról, 25 méterről célba is vette a kaput, de középre tartó, pattogós lövése nem okozott különösebb gondot a szovjet hálóőrnek.

Véget ért az első félidő.
Elindult a második félidő.

52. perc

Egy jó helyről járó magyar szabadrúgást Détári a sorfalba bombázott, a kipattanó labdáért pedig ádáz csata kezdődött a szovjet és a magyar játékosok közül. A pettyes végül Garaba Imre elé került a térfél közepén, aki habozás nélkül kapura is durrantotta, de jócskán fölé.

58. perc

Burcsa Győzőhöz került a játékszer középen, ő pedig néhány lépés után úgy döntött, hogy egy távoli lövéssel próbálkozik. A 25 méterről megküldött labda magasan a keresztléc felett hagyta el a játékteret.

58. perc

!

Az ellentámadásból Dasaev előrevágott labdáját nagy küzdelemben megszerezték, aztán meg is tartották a szovjetek - az Rácz Lászlóhoz került, aki elhúzott vele Sallai mellett, egy finom csellel becsapta a keresztező Kardost is, és 12 méterről, balról - ziccerben - a hosszú alsó sarok mellé lőtt.

62. perc

Larionov indította a jobbszélre kihúzódó Alejnikovot, aki a tizenhatos vonala magasságából átívelt a túloldalon érkező Rácz László elé. A szélső hagyta, hogy egyet pattanjon a játékszer, majd 14 méterről a rövid felső sarok mellé zúdította azt.

63. perc

Csere a mieinknél: Péter Zoltán jött le a pályáról, és a helyére Dajka László állt be.

66. perc

Jakovenko indult meg a saját térfeléről, és mint kés a vajon, úgy hatolt át a magyar középpályán. Könnyedén elhúzott a bábuként eldőlő Burcsa, majd Garaba mellett is, végül kiugratta a tizenhatos jobb oldalába betörő Ivan Jaremčukot. A szélső középre húzva elvitte a labdát a kifutó Disztl mellett, és kicsit túl is futott rajta, de végül megtalálta azt, és higgadtan az üres hálóba gurított.

70. perc

Csere az ellenfélnél: Igor Belanov jött le a pályáról, és a helyére Sergej Rodjonov állt be.

73. perc

Csere az ellenfélnél: Pavel Jakovenko jött le a pályáról, és a helyére Vadim Jevtušenko állt be.

74. perc

A jobbösszekötő helyén meginduló Jaremčuk Jevtušenkóval kényszerítőzött a fél magyar csapat között, a visszakapott játékszert pedig Dajka László el akarta rúgni előle, de 15 méterről a saját hálójába sikerült… a labda kapufa tövéről pattant be a hosszú alsó saroknál.

75. perc

Sallai ívelt középre, a kapuval szemben feltűnő Détári Lajos elé, aki 20 méterről el is vállalta a lövést, de életerős kísérlete a bal felső sarok fölé szállt.

76. perc

!

Burcsa előreívelését Sergej Alejnikov szerezte meg az álldogáló magyar játékosok között a felezővonalnál, és a jobbján lévő Zavarovhoz továbbított, aki máris visszalöbbölte azt a közben előrefutó feladó elé. Alejnikov betört a tizenhatoson belülre, hintába ültette Sallait, és a kimozduló Disztl mellett méterekkel a hosszú alsó sarok mellé lőtt.

78. perc

!

Larionov tolta meg a labdát a magyar tizenhatos jobb oldalában, de Garaba becsúszva szerelte őt. Mindenki megrökönyödésére a játékvezető tizenegyest adott a szovjeteknek, amit Vadim Jevtušenko végzett el. Nem tudni, hogy szándékosan-e, de a léc fölé rúgta a büntetőt - mindenesetre a stadion közönsége megünnepelte a tettét.

80. perc

Magyar szöglet után Dasaev kidobásával Zavarov indult meg középen. Burcsa mellett elegánsan elhúzott, majd kiugratta a kilépő Sallai mögé berohanó Alejnikovot, aki a beragadt Garaba miatt nem volt lesen. A középpályás a tizenhatos vonaláig kifutó Disztlt nem tudta kicselezni, és elesett, ugyanakkor a testével elgázolta a visszafutó Garabát, a továbbcsorgó labdát így az érkező Sergej Rodjonov könnyedén passzolhatta 10 méterről az üres hálóba.

82. perc

kapusbravúr

Veszélyes szovjet támadás indult volna, de úgy tűnt, megoldja a magyar védelem. Az utolsó emberünk, Nagy Antal rövid passzára azonban Sergej Rodjonov lecsapott, így egyedül törhetett kapura középen. Disztl megint jó ütemben futott ki, és a tizenegyespontnál elcsípte a szovjet támadó kissé lezser lövését.

85. perc

!

Zavarov löbbölt a jobbszélen megiramodó Jaremčuk elé, aki szabadon vehette át a játékszert, majd a tizenegyespont magasságából középre ívelt. A beadásra Vadim Jevtušenko érkezett a rövid oldalon, és két védő közül, az ötösről nem sokkal fejelt a bal kapufa mellé.