Játékunk

hogyan játszott a csapatunk

★★★★★

Így látták a kapitányok

A magyar csapat sokkal jobb volt, teljes mértékben megérdemelte a győzelmet. Ritkán lehet ilyen csatársort látni. Sajnos, nekem volt igazam a magyar csapat tudását illetően és nem az angol sajtónak, amely mértéktelenül derűlátó volt.

Walter Winterbottom (Anglia)

Csapatunk méltó volt az otthoniak bizalmára. […] A megbeszéléshez híven nyugodtan játszotta a maga megszokott játékát, s úgy vívta ki a győzelmet, ahogyan még sohasem. Az angol csapat legyőzése megnöveli azt a felelősséget, amellyel fel kell készülnünk a további nagy feladatok megoldására.

Sebes Gusztáv (Magyarország)

Pozitív és negatív

+

Vastaps kísérte az öltözőbe a magyar válogatottat a Wembley-ben, ez mindent elmond a korábban ismeretlen csapat londoni teljesítményéről. A játék minden elemében felülmúlta híres ellenfelét, és mivel helyzetek sokaságát hagyták ki a mieink, akár sokkal nagyobb különbséggel is győzhettek volna.

Ahogy telt az idő, úgy vált a mérkőzést vezető Leo Horn egyre részrehajlóbbá. A bajba kerülő angol csapatot kifejezetten segítette az ítéleteivel a második félidőben, több alkalommal is tizenegyestől fosztva meg a mieinket. A hazaiak súlyos vereségét így sem tudta megakadályozni.

„Magyarország-Anglia 6:3 (4:2)”

A magyar válogatott csapat úgy játszott ezen a mérkőzésen, hogy játékára rámondhatjuk: mérföldkövet jelent a labdarúgás történetében. Játéka, győzelme olyan magasfokú tudást mutatott, amilyenre a legöregebb szakemberek sem emlékeznek, játéka új fejlődést jelent a labdarúgásban. […] Most már nem látszik túlzásnak a jelző: „Az évszázad mérkőzése”.

A játékosok nem voltak megilletődve, idegesség nem látszott rajtuk, […] nyugodtan játszottak, valóban a labdát futtatták, s igyekeztek minél kevesebb időveszteséggel felépíteni támadásaikat. […] Sokszor hangzott el a taps, amikor gyors adogatással, helyváltoztatással, helycserével és villámgyors kitöréssel kialakult egy-egy veszélyes támadás.

Meg lehetett állapítani, hogy az angol csapat kitűnő játékosokból állt, de benne olyan kiemelkedő tudásúak, mint amilyenek a magyar válogatottban vannak. Ez a körülmény rányomta bélyegét az egész játékra.

A magyar labdarúgók sokmozgásos, az állandó helyváltoztatásra, lyukraadásokra és lyukrafutásokra épült összjátéka, ötletes megoldásai az együttest a jólképzett angol profik csapata fölé emelte.

Nagyszerű támogatást kaptak támadóink az óriási formában játszó és küzdő Bozsiktól, valamint a gyorsan és jól játszó Zakariástól. […] Sőt időnként a két szélső, nem egyszer a belsőcsatárok is, hátramentek és segítettek az angolok támadásait megakadályozni. Ez a védekező játék az angolok számára szemmel láthatólag egészen szokatlan volt. Eltért a „sablontól”. Soha sem tudták mire számitsanak, ki támadja meg őket, kire ügyeljenek.

Ez a játék felőrölte az ellenfél erejét, gyakran pontatlanságokra kényszerítette az összjátékban. […] 3:1 után látszott a játék képén, hogy a magyar csapat sokkal jobb ellenfelénél győzelméhez nem férhet kétség. […] Sőt, ez a győzelem még nagyobb arányú is lehetett volna.

NépsportEz a játék valóban mérföldkő a labdarúgás történetében (1953. november 26.)

A mérkőzés percről percre

Az évszázad első félideje - lehengereltük az angolokat

Óriási érdeklődés övezte a nagy mérkőzésnek beharangozott Anglia-Magyarország találkozót. Az Aranycsapat már sokat hallatott magáról a korábbi években, de még csak kevés nyugati polgárnak adatott meg, hogy élőben lássa a csapatot, nem is beszélve a tv-közvetítésről, amellyel milliókhoz juthatattak el világszerte Puskásék.

Már rögtön az első percben előnybe kerültek a mieink. Bozsik remek szerelése után Hidegkuti Nándorhoz került a labda, aki a jobbösszekötő helyén egy lövőcsellel „eltüntette” Jonhstont, és kissé jobbról, 16 méterről védhetetlenül bombázott a hosszú felső sarokba.

A gyors gól valósággal sokkolta a hazaiakat, akik sokáig magukhoz sem tértek. A 8. percben Lantos bedobása után Puskás teljesen szabadon vehette át a játékszert a tizenhatos vonalánál, és balról leadott, éles lövését Merrick a levegőben úszva csípte el.

Egy perc múlva már a mellé felzárkózó Hidegkuti elé tálalt a klasszis balösszekötőnk, de az Öreg 19 méteres lövése a hosszú felső sarok mellé szállt.

Peregtek a magyar akciók, lélegzetvételhez sem jutott az angol védelem. Czibor remek cselekkel tört előre, Kocsishoz továbbított, aki laza bokamozdulattal hozta játékba a tizenhatos jobb oldalába szabadon betörő Budait - az ő 8 méteres, léc alá tartó lövését Merrick védte.

10. perc: Puskás bal oldali előreívelésére Kocsis emelkedett Dickinson mellett, és óriási helyzetből másfél méterrel fejelt a jobb alsó sarok mellé. Ez sem az angolokon múlott…

Már egy félidőre való helyzetet dolgozott ki a magyar csapat, de még mindig csak a 11. percben jártunk. Hidegkuti indult meg előre középen, Puskással kényszerítőzött, a tizenhatosnál visszakapott labdát pedig magabiztosan a jobb alsó sarokba lőtte - játékvezető szerint lesről, pedig a mélységből érkező támadó egészen biztosan a védővonal előtt lépett ki.

De ez sem szegte a mieink kedvét, tovább rohamoztak. A 13. percben Puskás szöktette Czibort a balszélen, ő pedig 17 méterről, éles szögből próbált a hosszú alsó sarokba lőni, de eltörte a labdát, ami így messze gurult el mellette.

A 16. percben adtak először életjelt magukról az angol csatárok - rögtön gól is lett az akció vége. Johnston indította Matthewst, aki remek ütemben ugratta ki a két védőnk között beinduló Stan Mortensent, aki kissé balról, higgadtan helyezett a hosszú alsó sarokba, 1-1.

A 20. percben Hidegkuti indította a jobbszélen elrobogó Budait, aki már sokadszorra futotta le az angol védelmet, és még arra is volt ideje, hogy az alapvonalnál megállítsa a labdát, és okosan a középen érkező Kocsis elé gurítson - tőle azonban elpattant a játékszer, és a kivetődő kapus alatt már csak a jobb alsó sarok mellé tudta kotorni.

A ziccerek sora azonban rendületlenül folytatódott. A 21. percben Puskás ugratta ki Czibort, aki balról betört a büntetőterületre, Puskás elé játszott, aki átesett Johnston lábán, de még ki tudta pókfocizni a labdát Hidegkuti Nándornak. A középcsatárunk 11 méterről óriási bombát küldött kapura, Merrick csak bevédeni tudta a löketet a léc alá. 1-2!

Fel sem ocsódtak az angolok a gól után, máris ott volt a következő helyzet, nem is kicsi… Budai Kocsissal kényszerítőzve lefutotta az egész angol védelmet a jobb oldalon, 13 méteres lövése azonban egy kevéssel elkerülte a hosszú alsó sarkot.

A 25. percben egy mesteri összjáték után került az angol hálóba a labda. Lábról lábra járt a hazai térfélen, végül Budai ugratta ki a jobbszélre átkeveredő Czibort, aki az ötös sarkánál feltűnő Puskás Ferenc elé játszott. A többi történelem: Öcsi egy szédületes, visszahúzós csellel elfektette Wrightot, és ballal, kíméletlenül a kapu bal oldalába bombázott. Már 3-1 a mieink javára.

És pillanatokon belül négy. A 28. percben Bozsik futott neki egy 24 méteres szabadrúgásnak, lapos lövésébe Puskás Ferenc finoman beletette a lábát… a labda pedig a későn eszmélő Merrick mellett a jobb alsó sarokba suhant.

Egy perc múlva újabb villámgyors magyar kontra. Kocsis átívelését Hidegkuti a balösszekötő helyén elegánsan, combbal vette át, majd 25 méterről éles lövést küldött a léc alá, amit Merrick csak másodszorra tudott megfogni.

Öt perc szünetet kaptak az angolok, de a 34. percben újra védeni valója akadt Merricknek. Budai jobb oldali szögletére Kocsis emelkedett az ötösön, de kissé erőtlen fejesét könnyen húzta le a léc alól az angol hálóőr.

Három perccel később Grosics is megvillantotta a klasszisát. Matthews jobb oldali, remek beívelésére Robb érkezett, és 12 méteres, hosszú sarokra tartó fejesét párducvetődéssel tornázta szögletre a magyar kapus.

A 38. percben szépített Anglia. Robb ugratta ki Stan Mortensent, akit sem Lóránt, sem Buzánszky nem támadott meg, ő pedig 12 méterről védhetetlenül lőtt a jobb alsó sarokba. 2-4.

A 41. percben Merrick rossz kirúgását Bozsik próbálta meg 40 méterről az üres kapuba küldeni, de lövése elzúgott a jobb oldali léc mellett.

A 43. percben Matthews cselezte be magát jobbról a kapu elé, majd Taylor elé tálalt, akinek 14 méteres, léc alá tartó lövését Grosics biztosan fogta.

A félidő azonban magyar helyzettel zárult, és nem sok hiányzott az ötödik gólunkhoz. Puskás ugratta ki a jobbszélen utolérhetetlen Budait, aki az ötös sarkától, 100%-os ziccerben lőhetett, de a felső sarok helyett az oldalhálóba vágta a labdát.

A szünetben a nézők és a riporterek nem győztek hüledezni a látottak alapján, mert a magyar csapat iskolajátékkal mosta le az addig csodált angol válogatottat az oroszlánbarlangnak számító Wembley-ben.

Továbbra is megkérdőjelezhetetlen volt a mieink fölénye

A második félidő angol helyzettel kezdődött: egy szabadrúgás után Wright középreadását Mortensen fejelhette 8 méterről kapura, de Grosics vetődve hárította a lábához érkező labdát.

Az 53. perctől viszont folytatódott a magyar gólfesztivál. Bozsik labdaszerzése után Puskás ívelt Kocsis fejére, aki az ötösről a bal oldali kapufát találta el. Az angolok kihozták a játékszert, viszont elveszítették azt a tizenhatos előterében, onnan pedig Bozsik József elementáris erővel zúdította azt a kapu jobb oldalába. 5-2 a mieink javára.

Három perc múlva pedig már 6-2… mégpedig megint egy szépségdíjas góllal. Buzánszky előreívelését Budai fejelte tovább Kocsisnak, aki a balján érkező Puskás elé bólintott. Puskás megtáncoltatta a labdát, aztán átívelt az ötös jobb sarkához, ahová Hidegkuti Nándor robbant be, ő pedig bevarrta azt a rövid alsó sarokba.

Az 59. percben Puskás bal oldali szöglete szállt át a jobbösszekötő helyén álló Bozsikhoz, aki visszafejelte a játékszert a tizenhatoson belülre, de sem Hidegkuti, sem Budai nem találta el azt jól, így az angol védők ki tudták hozni azt onnan.

És a következő támadásból már szépítettek is. Mortensen veszélytelen fejese az alapvonal felé tartott, kijött rá Grosics is, de megelőzte őt Sewell, elvitte tőle a labdát, így a kapusnak nem volt más választása, mint buktatni az angol támadót - tizenegyes. A büntető elvégzését Alf Ramsey vállalta el, és magabiztosan lőtt a bal alsó sarokba.

A mieinknek ez a gól sem szegte kedvét, mert folytatódtak a veszélyes magyar támadások. Szép kombináció végén Puskás húzott el Ramsey mellett a bal oldalon, átívelt a tizenhatoson belül feltűnő Budai elé, aki óriási helyzetből, 6-7 méterről küldte a labdát a hosszú alsó sarok mellé.

A 65. percben Czibor passzolt Puskáshoz a bal szélről, aki kényelmesen maga elé tette a játékszert, felnézett, de a tizenhatos vonaláról jócskán a hosszú alsó sarok mellé tüzelt.

A 67. percben életjelt adtak magukról a házigazdák is. Matthews szabadrúgását Lóránt fejelte ki Dickinson elé, aki huszonötről lőtt, de középre tartó, pattogós kísérletét Grosics könnyedén védte.

A 69. percben Hidegkuti indításával Kocsis iramodott meg középen, és a hátráló védők mellől, 21 méterről csak kevéssel bombázott a jobb felső sarok fölé.

A 72. percben újabb villámgyors magyar támadás zúdult végig a pályán. Grosics mentése után Hidegkuti, majd Puskás volt a labda útja, aki kiugratta a jobbösszekötő helyén megiramodó Kocsist, majd éppen ő kapta vissza tőle a játékszert már a tizenhatoson belül - azonban Wright megzavarta a lövésben, így Puskás 14 méteres kísérlete végül a hosszú alsó sarok mellé ment.

A 76. percben Hidegkuti egy levágódó lövés után tolta balra, Czibor elé a labdát, aki elhúzott Ramsey mellett, de éles szögből leadott lövésébe a védő még beleért, így a rövid alsó sarok felé guruló labdát Merrick könnyedén szedhette fel.

A következő támadásból még nagyobb helyzet alakult ki az angol kapu előtt: a bal oldalon nyargaló Czibor zseniális passzt adott a hátrarohanó védők között a tizenhatos jobb oldalába érő, tiszta helyzetben lévő Budainak, aki azonban lövés helyett neki adta vissza a labdát, róla pedig az Puskás elé perdült. Ő már balról, 7 méterről megcélozta a rövid alsó sarkot, de lövése elakadt a gólvonalon álló Ramseyben.

Ekkorra már mindkét csapat elkészült az erejével, de láthatóan a mieinkben maradt több szufla. Az is jellemző volt, hogy a holland játékvezető ítéleteivel megsegítette a maga alatt lévő angol válogatottat, és nagyvonalúan több tizenegyesgyanús szituációtól is eltekintett a javukra.

A 80. percben Puskás dobta be balról a játékszert Czibornak, aki Wright mellől, 24 méterről megcélozta a rövid alsó sarkot, de a fáradt szélsőnk gyengécske gurítása nem okozott gondot Merricknek.

82. perc: Grosics előreívelését Czibor fejelte le az angol térfél közepén nyargaló Puskásnak, aki a hátráló védők előtt, 17 méterről célba vette a kapu jobb oldalát, és félmagas, éles lövése szinte leborotválta az oldalhálót.

A 83. percben a karját fájlaló Grosics helyett Gellér Sándor védte tovább a magyar kaput.

Még ugyanebben a minutumban Lantos vágta előre a labdát, amit a balszélre kihúzódó Puskás gyűjtött be, elhúzott vele Ramsey mellett, középreadását pedig Hidegkuti zúdította kapásból a bal alsó sarok felé, Merrick azonban egy gyors vetődéssel védeni tudott.

Mire véget ért a mérkőzés, szinte teljesen besötétedett, de zúgott a taps a magyar válogatottnak, mert iskolajátékkal fektette két vállra híres ellenfelét, amely 30 éve nem szenvedett vereséget angol földön, Nagy-Britannián kívüli csapattól.

Elkezdődött a mérkőzés.

1. perc

Bozsik könnyedén szerezte vissza a labdát a hazai térfél jobb oldalán, majd Hidegkuti Nándorhoz továbbított, aki a kezdőkör környékén fordult vele a kapu felé. Egy lövőcsellel „eltüntette” Jonhstont, és kissé jobbról, 16 méterről védhetetlenül bombázott a hosszú felső sarokba.

8. perc

kapusbravúr

Lantos bal oldali bedobása után Puskás Ferenc vette le szabadon a játékszert a tizenhatos vonalánál, majd egyet tolt rajta, és balról éles lövést zúdított a kapu jobb oldalára - Merrick a levegőben úszva csípte el a veszélyes kísérletet.

9. perc

Zakariás remek szerelése után Hidegkuti indította Puskást, aki szépen megállította a labdát, majd a mellé érő Hidegkuti Nándor elé tálalt. A középcsatár egyből kapura küldte a kígyótérben guruló bőrgolyót, de az a hosszú felső sarok mellé szállt.

10. perc

kapusbravúr

Czibor remek cselekkel hámozta át magát két angol játékoson is a bal oldalon, majd középre passzolt Kocsisnak, aki bokából a tizenhatos jobb oldalába szabadon betörő Budai László elé perdítette a játékszert. A szélvészgyors szélső éles szögből, 8 méterről lőtt a léc alá, de Merrick a helyén volt, és megkaparintotta a labdát.

10. perc

!

Puskás élesen ívelt előre, a kapu elé a pálya bal oldaláról, az ötös vonalán pedig a Dickinsont megelőző Kocsis Sándor fejelhetett óriási helyzetben, de másfél méterrel a jobb alsó sarok mellé küldte a labdát.

11. perc

Hidegkuti Nándor indult meg nagy lendülettel előre az angol térfél közepén - Puskással kényszerítőzött, aki három hátrarohanó védő között adta vissza a játékszert a közben a büntetőterület vonalára érő középcsatárnak, aki átvette azt, és 8 méterről magabiztosan a jobb alsó sarokba bombázott. A játékvezető les címén érvénytelenítette a találatot, ami egyértelműen téves ítélet volt, hiszen a mélységből érkező gólszerzőnk méterekkel a lesvonal mögül lépett ki a labdával.

13. perc

Egy jobb oldali angol bedobásnál Puskás szerezte meg a játékszert, és hosszú előreíveléssel szöktette a balszélen teljesen egyedül elszáguldó Czibor Zoltánt. Ő betört a tizenhatoson belülre, és a hátráló Johnston mellől, 17 méterről tüzelt, de rosszul találta el a labdát, így az messze gurult el a hosszú alsó sarok mellett.

16. perc

Johnston egy szerelés után megindult előre, és a felezővonaltól Matthewsnak tette előre a játékszert. A jobbszélső remek ütemben ugratta ki a Lóránt és Buzánszky közötti nagy résbe befutó Stan Mortensent, aki kissé balról, higgadtan a hosszú alsó sarokba helyezett.

20. perc

!

Hidegkuti remek cselekkel húzott el több védő mellett a pálya jobb oldalán, majd kitette a labdát a szélre Budainak, aki a tizenhatos és az alapvonal találkozásától laposan középre passzolt. Kocsis a tizenegyespontnál üresen vehette át a játékszert, de az kissé elpattant tőle, végül előrecsúszva, a kivetődő Merricket megelőzve a jobb alsó sarok mellé rúgta.

21. perc

Merrick rövid kirúgását Czibor kapcsolta le, Puskással játszott össze, aki a bal oldalvonal mentén máris kiugratta őt. Balszélsőnk oldalról betört a tizenhatoson belülre, és a második hullámban felérkező Puskás elé továbbított, aki Johnston becsúszó szerelése miatt elesett, de pókfocizva mégis ki tudta löbbölni a labdát az angol védők gyűrűjéből a közelben álló Hidegkuti Nándor elé. A középcsatárunk tolt egyet befelé a játékszeren, majd a tizenegyespont környékéről kapura zúdította - az irgalmatlan erejű lövés éppen Merricket találta el, de a labda róla a léc alá vágódott.

22. perc

!

A középkezdés után Hidegkuti azonnal szerelte Taylort, majd Budaihoz továbbított, aki máris megindult a jobb oldalon. Kocsissal kényszerítőzve lefutotta az egész angol védelmet, de jobbról, 13 méterről leadott lövése egy kevéssel elkerülte a hosszú alsó sarkot.

25. perc

Lábról lábra járt a labda a hazai térfélen, végül Budai a jobb oldalvonal mentén ugratta ki a túloldalról elé átkeveredő Czibort. Ő az alapvonal mentén betört a büntetőterületre, okosan a rövid oldalon érkező Puskás Ferenc elé játszott, aki az ötös sarkánál egy szédületes visszahúzós csellel elfektette Wrightot, és ballal, kíméletlenül a kapu bal oldalába bombázott.

28. perc

Eckersley akasztotta Budait nem sokkal a tizenhatos vonala előtt. A kissé jobbról, mintegy 24 méterről járó szabadrúgásnak Bozsik futott neki, és lapos lövésébe az útban lévő, Wright által őrzött Puskás Ferenc finoman beletette a lábát… a labda pedig a későn eszmélő Merrick mellett hajszálpontosan suhant a jobb alsó sarokba.

29. perc

kapusbravúr

Újabb villámgyors magyar kontra végén nagy helyzet. Kocsis hozta fel a labdát, majd átívelt a balösszekötő helyén futó Hidegkuti Nándornak, aki elegánsan, combbal szelidítette meg azt, majd egy-két lépés után, 25 méterről éles lövést küldött a léc alá, amit Merrick csak másodszorra tudott megfogni.

34. perc

Budai végzett el egy jobb oldali szögletet, és lágyan az ötös előterében álló Kocsis Sándor felé ívelte a játékszert. Támadónk magasan túlugrotta mindkét őrzőjét, de 6 méteres, kissé erőtlen fejesét könnyedén húzta le a léc alól az angol hálóőr.

37. perc

kapusbravúr

Matthews ügyesen cselezte beljebb magát a jobb oldalról Czibor mellett, a kapu elé ívelt labdát pedig George Robb fejelte kissé balról, 12 méterről veszélyesen a kapu bal oldala felé, de Grosics a levegőben úszva védett szögletre.

38. perc

Robb hozta fel a labdát a bal oldalon, majd jó ütemben ugratta ki Stan Mortensent. A középcsatárt sem Lóránt, sem Buzánszky nem támadta meg idejében, ő pedig - kihasználva a magyar védelem habozását - 12 méterről védhetetlenül lőtt a jobb alsó sarokba, Grosics hiába vetődött a labda után.

41. perc

!

Merrick rossz kirúgását Bozsik fülelte le még az angol térfélen, és máris megpróbálta jó 40 méterről az üresen maradt kapuba küldeni, de lövése elzúgott a jobb oldali kapufa mellett.

43. perc

kapusbravúr

Wright szerelte a felezővonalnál, és Matthews elé továbbított, aki ördöngős cselekkel indult meg a jobb oldalvonal mellett előre. Zakariás mellett elhúzva betört a tizenhatoson belülre, a kilépő Lóránt előtt a balján álló Ernie Taylor elé tálalt, aki 14 méterről szinte azonnal lőtt is, de a szöget remekül záró Grosics biztosan fogta a léc alá tartó labdát.

45. perc

!

Egy veszélyes, de blokkolt angol lövés után indulhatott a szélvészgyors magyar kontra. Czibor ezúttal középen tört előre hatalmas lendülettel, a bevetődő Dickinsonon elegánsan átlépve Puskáshoz továbbított, aki kiváló ütemben szöktette a jobbösszekötő helyén kilépő Budai Lászlót. A szélsőnk az ötös szegleténél, ordító helyzetből lőhetett, de a rövid felső sarok helyett csak az oldalhálót találta el.

Véget ért az első félidő.
Elindult a második félidő.

48. perc

kapusbravúr

Matthews egy jobb oldali szögletből csak begurított a tizenhatos jobb szélén feltűnő Wrighthoz, aki az ötös magasságából középre ívelte a labdát. A kaputól 8 méterre álló Stan Mortensent találta el vele, aki egyből fejelt is, de Grosics vetődve tornázta ki a laposan középre tartó játékszert.

53. perc

Bozsik szerzett labdát a tizenhatos mellett a jobb oldalvonalnál, és laposan a rövid oldalon álló Puskásnak adta azt. Ő kapura fordult, az ötös szélén hintába ültette Johnstont, és Kocsis fejére ívelt, aki 5 méterről a bal oldali lécet találta el úgy, hogy ujjheggyel Merrick is hozzáért a játékszerhez. Úgy tűnt, hogy az angolok menteni tudnak, de a büntetőterület előtt Taylor elvesztette a labdát, amit Bozsik József kissé jobbról, 22 méterről a kapu jobb oldalába zúdított.

56. perc

Buzánszky ívelt jobbról magasan előre Budai fejére, aki az angol térfél közepéről csúsztatta tovább a tizenhatos vonalán álló Kocsisnak, aki a balján érkező Puskás elé fejelt. Puskás dekázott egyet a labdával, majd az ötös jobb sarkához mélységből betörő Hidegkuti Nándor elé löbbölte azt, aki Dickinson mellől, kapásból a rövid alsó sarokba bombázott.

59. perc

Puskás adott be szögletet balról Kocsis felé, de előle Dickinson mentett. A kifejelt labdát Bozsik egyből visszabólintotta a tizenhatoson belülre, a jobb alsó sarok felé csorgó játékszert pedig Hidegkuti Nándor és Budai László is megpróbálta erővel megrúgni, de egyikük sem találta el jól, Ramsey pedig kihozta az amúgy mellé tartó bőrgolyót.

60. perc

Taylor előreívelését Mortensen elég sután fejelte meg, a kapu mellé guruló labdát azonban még az alapvonal - és a kijövő Grosics - előtt Sewell elcsípte, hálóőrünk pedig kénytelen volt elhúzni a támadó lábát. A tizenegyest Alf Ramsey végezte el, és magabiztosan, a jó irányba vetődő kapus mellett a bal alsó sarokba lőtte.

62. perc

!

Formás magyar támadás végén Puskás kapta a labdát a bal oldalon, egy lövőcsel után elhúzott Ramsey mellett már a tizenhatoson belül, és az alapvonaltól átívelt a túloldalon álló Budai László elé. A szélsőnk teljesen üresen vehette le a játékszert két méterre az ötös jobb csücskétől, de óriási helyzetből, centikkel a hosszú alsó sarok mellé küldte azt.

65. perc

Czibor bal oldali beadását Johnston kifejelte az ötösről, és a labda visszakerült a szélsőnk elé, aki ezúttal beadás helyett a tizenhatos közeli csücskénél feltűnő Puskás Ferenchez passzolt. A balösszekötőnk kényelmesen maga elé tette a játékszert, felnézett, de a tizenhatos vonaláról jócskán a hosszú alsó sarok mellé tüzelt.

67. perc

Matthews végezhetett el szabadrúgást nem messze a magyar büntetőterület jobb sarkától. Kissé céltalan, fejmagasságban beadott labdáját Lóránt kifejelte, de éppen a 25 méterre álló Jimmy Dickinson elé, aki levette azt, majd máris megcélozta a magyar kaput - Grosics könnyedén védte a középre tartó, pattogós lövést.

69. perc

Hidegkuti szerelte Matthewst a kezdőkörnél, és máris indította a középen meginduló Kocsis Sándort, aki a hátráló Ramsey és Johnston mellől, 21 méterről csak kevéssel bombázott a jobb felső sarok fölé.

72. perc

Matthews szabadrúgását Grosics kiöklözte, azt Hidegkuti megtoldotta, és a labda máris Puskáshoz került a térfélünk közepén, aki kapásból szöktette egy hosszú átadással a jobbösszekötő helyén megiramodó Kocsist. Ő betört a tizenhatos jobb oldalába, okosan hátragurított a második hullámban érkező Puskás Ferenc elé, akit Wright próbált becsúszva megzavarni a lövésben, és Öcsi 14 méteres kísérlete végül a hosszú alsó sarok mellé ment.

76. perc

Lantos előreívelését a kígyótérben álló Kocsis szépen, belsővel tette le a kapuval szemben, attól 25 méterre álló Hidegkutinak, akinek távoli lövése levágódott Wrightról, de még indítani tudta a tizenhatos bal szélén előretörő Czibor Zoltánt. A szélsőnk el is húzott Ramsey mellett, de éles szögből leadott lövésébe a védő még beleért, így a rövid alsó sarok felé guruló labdát Merrick könnyedén szedhette fel.

77. perc

!

Kocsis egy szép csel után adta a labdát Puskásnak, aki egy zseniális húzással vette azt át a félpályánál, elfektetve vele Johnstont. Czibort indította, aki a tizenhatos előterében okosan gurított át a hátrarohanó angol védők között a tizenhatos jobb oldalába érő, tiszta helyzetben lévő Budainak - ő azonban határozatlan volt, és lövés helyett Czibornak adta vissza a játékszert, akinek a lábáról az a balján álló Puskás Ferenc elé perdült. A 10-esünk már nem teketóriázott, hanem balról, 7 méterről megcélozta a rövid alsó sarkot, de lövése elakadt a gólvonalon álló Ramseyben.

80. perc

Puskás végzett el bedobást a bal oldalon, a tizenhatos csücske közelében. Czibor Zoltánnak adta a játékszert, aki kapura fordult Wright mellett, és jó 24 méterről célozta meg a rövid alsó sarkot, de gyengécske gurítása nem okozott gondot Merricknek.

82. perc

!

Grosics hosszú előreívelését Czibor lefejelte az angol térfél közepén nyargaló Puskás Ferencnek, aki megszelidítette pattogó labdát, majd a folyamatosan hátráló védők előtt 17 méterről célba vette a kapu jobb oldalát, de félmagas, éles lövése éppencsak a léc mellé szállt.

83. perc

Csere a mieinknél: Grosics Gyula jött le a pályáról, és a helyére Gellér Sándor állt be.