fehér mez

kék nadrág

• Csereként játszott
  • 11

71' ▲Jean-Marc Ferreri
  • 18

62' ▲Dominique Rocheteau

+

Nyomokban legalább, de már rá lehetett ismerni a selejtezőkön látott csapatra. Dajka, Eszterházy és Nagy Antal olykor egészen jó támadásokat vezetett, és már az átütő erőt is érezni lehetett, noha ez nem realizálódott gólban vagy ziccerekben. Talán ha ekkor kezdődik a világbajnokság, jobb a vége

Bántóan könnyedén játszották át a franciák a középpályát és a védelmünket - mindezt elegánsan, látványosan, kényszerítőkkel tették. Különösen feltűnő volt, hogy Kardos többször maradt utolsó emberként több támadóval, és hátravont szerepköre miatt sokszor lesre sem sikerült állítani az ellenfelet.

„A matematikai esély megmaradt, csodák azonban nincsenek”

A franciáknak harminc percig nem volt sürgős a gólszerzés, addig ugyanis meglehetősen komótosan építették akcióikat, jórészt középen, kis helyen adogattak, s így nem sokra mentek. Aztán egyszer bein­dultak, s egy gyors, két húzásból szőtt akció elég volt nekik ahhoz, hogy megszerezzék a vezetést.

Bár az igyekezetben nem volt hi­ány, s rohamoztak Détáriék, de a rohamokban több volt az erőlködés, mint az elgondolás. így hiába préselték be a labdát a kapu előterébe a játékosaink, helyzetig ritkán jutottak.

A több egyéniséget felvonultató, sokkal megkomponáltabban, érettebben, korszerűbben játszó Európa-bajnok ellen a játék összképe alapján ezúttal sem volt sok esélyünk.

Az igyekezet, a lelkesedés még arra is kevés volt, hogy megszorít­suk őket. A franciák könnyed játékból félelmetes gyorsan váltottak át energikus rohamokra s a helyze­tek alapján az eredmény tulajdonképpen ránk nézve hí­zelgő.

NépsportCsak egy órán át tudtunk lépést tartani az Európa-bajnokkal (1986. június 10.)

A mérkőzés percről percre

Gól a semmiből a franciáknál, semmilyen játék nálunk

Már az első percben megmutatták a franciák, mit várhatunk tőlük ezen a mérkőzésen. Giresse Vargán hámozta át magát a jobbszélen, középreadását viszont Papin a kapu fölé fejelte.

Aztán visszavettek a tempóból, és bő tíz percig semmi érdemlegeset nem mutattak. Ekkor Hannich célozta meg a kaput közel harminc méterről, de kifelé kanyarodó lövése jócskán elkerülte azt.

A mérkőzésre ezután inkább mezőnyjáték volt jellemző, mintha a gólnélküli döntetlennel mindkét fél elégedett lett volna. Ezért is jött váratlanul, amikor félóra elteltével megszerezték a vezetést a franciák. Egy ártatlannak tűnő támadás során Ayache ívelte jobbról a túlsó kapufa elé a labdát, ahol Yannick Stopyra teljesen őrizetlenül érkezett, és 7 méterről a léc alá fejelt.

Több sem kellett az ellenfélnek, Platiniék beindultak. Két perc sem telt el a gól után, Giresse máris remek ütemben löbbölt a mélységből bemozduló két társa elé, és Battiston lapos lövését Disztlnek párducvetődéssel kellett hárítania.

Nehéz perceket éltek át ekkor a mieink. A következő támadás során Bossis a saját tizenhatosától indulva szinte késként hatolt át a magyar középpályán, majd Fernández elé tálalt, aki a kifutó Disztl felett próbált a kapu jobb oldalába emelni, de szerencsére csak mellé sikerült.

A 39. percben Amoros bal oldali beadását a tizenegyespont környékéről Papin fejelte kapura, de éppen Disztl kezébe. Ezután Platini kényszerítőzött Giresse-szel a bal oldalon, és a francia sztár kapásból lőtt a léc fölé 14 méterről.

A meleg pillanatok után a mieinknek ítéltek szabadrúgást a 43. percben a büntetőterület vonala közelében (a szabálytalankodó Ayache sárga lapot kapott). Détári a sorfalba csavarta a labdát, a kipattanóra pedig Garaba érkezett, de távoli lövésébe beleért egy védő is, így az méterekkel kerülte el a jobb alsó sarkot.

A szögletet Détári adta be balról, és a tizenegyespontnál Kardos érkezett, aki csak nagyon kevéssel fejelt a hosszú alsó sarok mellé - ez volt talán a legnagyobb helyzetünk.

A félidő zárásaként Giresse beívelése után Platini is fejeléssel próbálkozott, de a jócskán mellé tartó labdába sem Papin, sem Stopyra nem tudott már beleérni.

A második félidőben nagyon beindultak Platiniék

A szünetben változtatás történt nálunk, Hannich helyett Nagy Antal játszott a folytatásban.

A 47. percben vezette a magyar válogatott az addigi legötletesebb akcióját. Egy labdaszerzés után Eszterházy ívelt középre Détári elé, akinek a lövése éppen hozzá pattant vissza, a támadó pedig okosan sarkazott a mögötte érkező Dajka elé. Ő egy kiváló bombát eresztett meg, ami a keresztlécről vágódott a gólvonal elé - a francia védők pánikszerűen mentettek szögletre.

A 49. percben Sallai is labdát szerzett az ellenfél térfelén, és Nagy Antal Vargát szöktette a bal oldalon. A védő távoli, éles löketét Bats csak kiütni tudta.

Az 54. percben nagy helyzettel

jelentkeztek a franciák is. Giresse indította a jobbszélen nyargaló Platinit, aki hajszálpontosan ívelt a kígyótéren érkező Stopyra elé - a támadó máris ziccerbe került, de közeli lövését a kifutó Disztl bravúrral védte.

A szögletet Platini a tizenhatos vonalán álló Fernández lábára varázsolta, aki kapáslövéssel próbálkozott, de magasan a kapu fölé tüzelt.

Bő egy óra játék után Papint hívták le a pályáról, és helyére Dominique Rocheteau érkezett, aki alig egy perccel később máris egy lendületes támadás részese volt. A saját tizenhatosától indult a francia csapat, és leginkább a középen robogó Jean Tigana dicsérhető, aki kényszerítőzött Rocheteauval, majd 14 méterről kilőtte a rövid alsó sarkot. 2-0 oda.

A 66. percben Mezey György is cserére szánta el magát; Kovács Kálmán helyett Bognár György lépett pályára.

Egy perc múlva vérfagyasztó pillanatokat élt át a magyar csapat. Platini ugratta ki ravaszul (és persze pontosan) a lábak közt Stopyrát, akit több társa is kísért a bal oldalon, de a csatár passz helyett önző módon ellőtte a labdát, jócskán a kapu fölé.

A 68. percben Rocheteau besárgult, miután rácsúszott Róth lábára.

A 71. percben Stopyrát is lecserélte Henri Michel - a helyére Jean-Marc Ferreri érkezett.

És szinte azonnal gólt szerzett az Auxerre középpályása. Szokás szerint követhetetlen kényszerítőkkel tört előre a francia csapat - Rocheteau kiugratásával Ferreri elszáguldott Kardos mellett, majd a tizenhatos vonaláról a hosszú sarok mellé gurított.

A 73. percben Bognár nyeste a labdát a túloldalon felzárkózó Varga elé, aki 18 méterről meg is célozta a rövid alsó sarkot, de nem találta el.

A 77. percben szabadrúgáshoz jutottak a mieink jó harmincra a francia kaputól. Kardos lövése levágódott a sorfalról, Dajka pedig 23 méterről megcélozta a kapu bal oldalát, de félmagas kísérletét Bats könnyedén fogta.

Az ellentámadásból Tigana is lövéssel próbálkozott, de veszélytelenül a léc fölé küldte a játékszert.

A 81. percben újabb szabadrúgás, ezúttal 27 méterről. A labda mögé Détári állt, de hosszú nekifutás után a keresztléc fölé küldte azt.

A 85. percben eldőlt minden. Bats kirúgással(!) szöktette a bal oldalon megiramodó Platinit, ő félmagasan ívelt a túloldalon érkező Dominique Rocheteau elé, aki senkitől sem zavartatva, az ötösről belsőzött a hálóba.

A végeredményt még Bognár próbálta kozmetikázni a legvégén, de távoli, pattogós lövése elkerülte a jobb alsó sarkot.

A 3-0-ás vereséggel ugyan maradt még egy halvány esélye a továbbjutásra a magyar válogatottnak, ám a legvalószínűbb forgatókönyv az volt, hogy ez a fellépés volt Détáriék búcsúja a mexikói vb-től.

Elkezdődött a mérkőzés.

1. perc

Giresse egy jó csellel hámozta át magát Vargán a jobbszélen, középreadását pedig a tizenegyesponttól balra emelkedő Jean-Pierre Papin magasan a kapu fölé fejelte.

13. perc

Szabadrúgást kapott a francia térfél bal oldalán a magyar válogatott. Varga a közelében álló Hannich Péterhez passzolt, aki befelé indult, majd balról, 29 méterről megcélozta a hosszú alsó sarkot, de kifelé kanyarodó lövése jócskán elkerülte azt.

30. perc

Egy ártatlannak tűnő támadás során Giresse a jobbszélen megiramodó Ayache elé ívelt, aki a tizenegyespont magasságából középre adta a labdát. A túlsó kapufa előtt Yannick Stopyra teljesen őrizetlenül érkezett, és 7 méterről, magabiztosan a léc alá fejelt.

32. perc

kapusbravúr

Giresse löbbölt remek ütemben a magyar védelem mögé mélységből bemozduló két társa elé - Patrick Battiston le is vette a labdát, amivel kicsit kifelé kanyarodott, de végül Róth szorításából, balról mégis kapura lőtte azt. A 15 méteres, lapos kísérletet Disztl gyors vetődéssel megfogta.

33. perc

!

Bossis a saját tizenhatosától indult meg egy megszerzett labdával előre, és szinte késként hatolt át a teljes magyar középpályán. A keresztező Hannich előtt a jobbján kilépő Luis Fernández elé tálalt, aki egy az egyben törhetett kapura, és 18 méterről megpróbált a messzire kifutó Disztl felett a kapu jobb oldalába emelni, de kissé célt tévesztett.

39. perc

Amoros és Tigana gyors kényszerítője után előbbi adott középre balról, az ötös magasságából a tizenegyespont környékén üresen álló Jean-Pierre Papinnek. A támadó meg is fejelte a félmagasan érkező labdát, de éppen Disztl kezébe.

40. perc

Platini passzolt Giresse-hez, aki egyből visszaemelte a játékszert az addigra a tizenhatos bal oldalába betörő támadó elé. Michel Platini nem várta meg, amíg Kardos odaér, hanem kapásból, 14 méterről ellőtte a labdát, de magasan a léc fölé.

42. perc

William Ayache buktatta Eszterházyt alig valamivel a tizenhatos vonalán kívül - sárga lapot kapott érte.

43. perc

Az ígéretes helyről járó szabadrúgást Détári a sorfalba csavarta, a kipattanó labdát pedig Garaba Imre szemből, jó harmincról küldte rá, de mivel hozzáért egy védő is, az méterekkel a jobb alsó sarok mellé ment.

43. perc

!

Détári bal oldali szögletére Kardos József robbant be a tizenegyespontnál, és erős fejese alig kerülte el a kapu bal oldalát.

44. perc

Giresse ívelt egy jobb oldali szögletből a tizenhatos túlsó oldalába, ahol Michel Platini túlugrotta Dajkát, de fejese jócskán a hosszú alsó sarok mellé ment, és a keresztben elpattogó labdáról Papin és Stopyra is lemaradt.

Véget ért az első félidő.

46. perc

Csere a mieinknél: Hannich Péter jött le a pályáról, és a helyére Nagy Antal állt be.

Elindult a második félidő.

47. perc

!

Dajka szerzett labdát középen, majd a jobbján felfutó Eszterházyt indította, aki a tizenhatos jobb oldalából visszaemelt a kígyótérben álló Détárihoz. Középpályásunk első lövése még visszapattant hozzá Battistonról, aztán a közelébe futó Eszterházyhoz továbbított, aki ügyesen Dajka László elé sarkazta a labdát - az ő hosszú felső sarokra tartó kísérlete a lécről vágódott a gólvonal elé, a védők pedig szögletre mentettek.

49. perc

kapusbravúr

Miután Sallai lefülelt egy francia kényszerítőt az ellenfél térfelén, Nagy Antalhoz továbbított, aki a balszélen üresen megiramodó Varga Józsefet indította. A védő a tizenhatos bal vonaláról, éles szögből életerős lövést eresztett meg a rövid sarok felé, de azt Bats szögletre bokszolta.

54. perc

kapusbravúr

Giresse a félpályáról dobta játékba a jobbszélen megiramodó Platinit, aki elegánsan - és hajszálpontosan - ívelt a középen érkező Yannick Stopyra elé. A támadó Róth és Kardos között futtában még le is vehette a labdát, de 7 méterről az ötösig kifutó Disztlt találta telibe.

55. perc

A jobb oldali szögletet Platini élesen adta be a tizenhatos vonalánál álló Luis Fernández felé, aki jobbról kapáslövéssel próbálkozott, de magasan a rövid sarok fölé tüzelt.

62. perc

Csere az ellenfélnél: Jean-Pierre Papin jött le a pályáról, és a helyére Dominique Rocheteau állt be.

63. perc

Lendületes francia ellentámadás a saját tizenhatosuk mellől - Rocheteau, Platini, Tigana volt a labda útja, utóbbi aztán feltartóztathatatlanul megindult középen. Rocheteauval kényszerítőzve kisakkozták Róthot - a söprögetőt játszó Kardos miatt nem volt les - , majd Jean Tigana a balösszekötő helyéről, 14 méterről, védhetetlenül bombázott a rövid alsó sarokba.

66. perc

Csere a mieinknél: Kovács Kálmán jött le a pályáról, és a helyére Bognár György állt be.

67. perc

!

Bossi remek cselekkel tört előre, majd Platinihez passzolt, aki egyből, a lábak között kiugratta a jobbösszekötő helyén kilépő Yannick Stopyrát. A francia támadó egy az egyben volt már Disztllel, ráadásul balra több társának is adhatta volna a labdát, de ő 15 méterről a hosszú felső sarok fölé lőtt.

68. perc

Dominique Rocheteau kapott sárga lapot, mert a magyar tizenhatos előterében rácsúszott Róth lábára.

71. perc

Csere az ellenfélnél: Yannick Stopyra jött le a pályáról, és a helyére Jean-Marc Ferreri állt be.

72. perc

!

A felezővonaltól járó szabadrúgásból indult meg az ellenfél, mégpedig szokás szerint követhetetlen kényszerítőkkel. Rocheteau szöktette a jobb oldalon kilépő Jean-Marc Ferrerit, aki egy csellel elszáguldott Kardos mellett, majd a tizenhatos vonaláról a hosszú alsó sarok mellé gurított. Néhány másodperce állt be, máris gólt szerezhetett volna.

73. perc

Bognár cipelte a labdát a jobb oldalon, majd egy egészen jó, félmagas átadással lepte meg a tizenhatos túlsó sarkához érő Varga Józsefet. A védő egyből kapura zúdította a játékszert, de 18 méteres lövése elkerülte a rövid alsó sarkot.

77. perc

Szabadrúgáshoz jutott a magyar válogatott kissé balról, jó harmincra a francia kaputól. Kardos lövése levágódott a sorfalról a tizenhatos jobb sarkánál álló Dajka László elé, aki egyet tolt rajta visszafelé, majd 23 méterről megcélozta a rövid sarkot, de félmagas kísérletét Bats könnyedén fogta.

78. perc

Az ellentámadás végén Giresse emelése visszapattant Garabáról Jean Tigana elé, aki habozás nélkül lőtt jó 35 méterről, de magasan a léc fölé.

81. perc

Eszterházyt akasztotta két védő is 27 méterre a francia kaputól, szabadrúgás. A labda mögé Détári Lajos állt, és hosszú nekifutás után a keresztléc fölé küldte azt.

85. perc

Bats hosszú kirúgása remek volt a bal oldalon megiramodó Platininek, aki faképnél hagyta Róthot, és a tizenegyespont magasságából a túloldalon robogó Dominique Rocheteau elé tálalt. A támadó teljesen üresen érkezett a félmagas beadásra, és az ötös vonaláról, az előtte keresztbevetődő Disztl mellett a háló közepébe belsőzte azt.

89. perc

Egy bal oldali bedobás után Bognár György kapta meglehetősen szabadon a játékszert középen, és jó 30 méterről kapura is szúrta azt, de pattogós lövése elkerülte a jobb alsó sarkot.