HUN - NED
2024.10.11

Még 4 nap
☰ TARTALOM
 

Csodát tud-e tenni Barbarez, a bosnyákok Dárdaija?

2024. szeptember 9.  |  Végh András

 

 

Az A-liga (egyik?) outsidere érkezik Budapestre, hogy megmérkőzzön a magyar válogatottal. A mérkőzés döntő jelentőségű a bentmaradásért vívott harcban.

Vasárnap délután kettőkor landolt a bosnyák válogatott Ferihegyen, hogy ellenfelünk játékosai kipihenhessék a szombati, Eindhovenben játszott meccs fáradalmait. A bosnyákok az 5-2-es vereség ellenére derekasan helytálltak, hiszen először az egyenlítés, majd a szépítés jött össze nekik, és csak az utolsó négy percben kapták meg azt a két gólt, ami nagy különbségűvé tette a vereségüket.

Éppen tíz éve szerepeltek eddigi egyetlen nagy tornájukon Bosznia-Hercegovina legjobbjai. Emlékezhetünk rá, hogy a brazíliai világbajnokságon Argentínával, Iránnal és Nigériával voltak egy csoportban. Argentínától minimális, 2-1-es vereséget szenvedtek, majd Nigéria 1-0-ával kiejtette őket, végül búcsúzásként Iránt gyűrték le 3-1-re.

Soraikban ott volt akkor a ferencvárosi Muhamed Bešić is.

Legnagyobb bravúrjuk azóta a két A divíziós szereplés a Nemzetek Ligájában.

2018-ban a B osztályban kezdtek, de azt veretlenül megnyerték Ausztria előtt, így 2020-tól már az A-ban mérkőzhettek meg Olaszország, Hollandia és Lengyelország legjobbjaival.

Két döntetlent összeszedve estek ki, hogy aztán 2022-ben ismét megnyerjék a B divíziós csoportjukat, bizonyítva, hogy mégis az élvonalban van a helyük. A rendkívül szoros négyesben Finnországot, Montenegrót és Romániát sikerült maguk mögé utasítaniuk.

Európa-bajnokságra viszont már nem jutottak ki. 2020-ban az NL-szereplésük miatt pótselejtezhettek, de elvéreztek Észak-Írországgal szemben, az idei Eb selejtezőin pedig csak ötödikek lettek, mégis ugyanúgy bekerültek a playoffba, mint eggyel korábban. Szintén az első körben estek ki, ezúttal Ukrajnával szemben.

A 2022-es világbajnokságra esélyük sem volt kijutni – Franciaország, Ukrajna és Finnország mögött a negyedik helyen végeztek, mindössze Kazahsztánt sikerült megelőzniük. Nyolc meccsen hét pontot gyűjtöttek.

Ők a legnagyobb ászok

Edin Džekót nem kell bemutatni a futballrajongóknak. A vébét is megjárt, 135-szörös(!) válogatott klasszis még 38 évesen is a csapat legkiemelkedőbb játékosa – úgy is mondhatnánk, Džeko az ő Szoboszlaiuk. 2023 óta a Fenerbahçében játszik (40 meccs, 25 gól a mérlege, ami igencsak nem rossz…), de ontotta ő korábban a gólokat a VfL Wolfsburg, a Manchester City, as AS Roma és az Internazionale színeiben is.

223 találata van topligás együttesekben – ez mindenképpen olyan mutató, ami tiszteletet érdemel.

Džeko mögött azonban nagy az űr. Sead Kolašinac nagy név még az Atalantából, Ermedin Demirović a VfB Stuttgartból és Amar Dedić a Red Bull Salzburgból.

Magyar füleknek biztosan ismerősen cseng Haris Tabaković neve is (DVSC, DVTK, most Hoffeinheim), de azt pontosan tudjuk, ki Stjepan Lončar és Eldar Ćivić. A két ex-ferencvárosi ezúttal viszont nem került be a keretbe, Lončar vissza is vonult a válogatottól.

A magyar keret összértéke másfélszerese a bosnyákénak, de elsősorban Szoboszlai miatt – a többi játékos között már nincs ekkora különbség.

Újonc szövetségi kapitány a keret élén

Ami érdekes még velük kapcsolatban, az edző személye. Sergej Barbarez igazi ikon volt az ezredforduló környékén, a Bundesliga egyik nagy sztárja. A 47-szeres bosnyák válogatott most kapitányként tér vissza a nemzeti csapatba – viszont komoly tapasztalat nélkül.

Ebben a két összevetésben áll meg a párhuzam közte és Dárdai Pál között: a két, egykori Bundesliga-zsugás hazája szövetségi kapitányaként próbál nagyot dobbantani.

  • Dárdainak ez sikerült, mert elindította a mieinket a 2016-os Eb-re kijutás útján – bemutatkozó meccse egy jól sikerült 1-1-es döntetlen volt Bukarestben.
  • Barbarezt idén áprilisban nevezték ki, mérlege eddig három vereség: Angliában 0-3, Olaszországban 0-1, és legutóbb, Hollandiában – már tétmeccsen – 2-5.

Barbarez első pontszerzése eshet meg tehát a Puskás Arénában – de ehhez Rossiéknak is lesz egy-két szava. A két csapatot 45 hely választja el egymástól a FIFA-világranglistán (a mieink a 31., a bosnyákok a 75. helyen állnak). A némileg aktuálisabb ELO-ranglistán Magyarország helyezése 23., Bosznia-Hercegovináé 89.

Bár papíron a magyar válogatott az esélyes, mindezek ellenére kőkemény meccsre számíthatunk kedd este a Puskás Arénában. Az új bosnyák csapat nem adja olcsón a bőrét, és az is kérdés, hogy a németországi ötgólos vereség mennyire viselte meg Szoboszlaiékat.

Kapcsolódó mérkőzések

cookie-beállítások