2024. március 29. | Végh András
A szemünk előtt vannak, emlékek kötődnek hozzájuk, de nem mindig tudatosulnak bennünk, hogy milyenek is valójában. A sorozat utolsó részében a 2014-től hordott mezeket vesszük górcső alá.
Talán a legkevésbé megkapó volt a magyar válogatott 2014 őszén bemutatott meze, mégis megszerettük. Hogy miért?
Ugyan rögtön a legelső meccsen vereséget szenvedtünk az északírektől, de aztán jött Dárdai a bukaresti döntetlennel, és szép lassan versenybe kerültünk az Eb-részvételért. A norvégok elleni pótselejtező pedig már történelem!
Utoljára a horvátok elleni felkészülési találkozón viselte ezt a dresszt a nemzeti tizenegy, amelyen Dzsudzsák gyönyörű szabadrúgásgóljával egyenlítettünk.
2016-ra némileg „magyarosabb” designt kapott az új felső, bár ez is katalógusmez volt. De legalább a piros árnyalata sötétebbé vált, és zöld csíkok is feltűntek az ujjakon, illetve a mez alján.
Magasságok és mélységek juthatnak róla eszünkbe. Amikor az Elefántcsontpart elleni mérkőzésen először magára öltötték ezt a mezt a játékosok, aligha gondolhatták, hogy történelmi győzelemben és történelmi vereségben is részük lesz benne. Pedig
A fehér felsőben győztük le Ausztriát (48 év után nyert először Eb-mérkőzésen a magyar válogatott), és szintén abban szenvedtünk arcpirító vereséget Andorrában.A 2016-os Eb-szárnyalás után mélypont következett, és a vergődés egészen a Leekens-korszak végéig, Marco Rossi kapitánnyá választásáig eltartott.
A 2018-as mez rövidebb ujjakat és gazdagabb díszítést hozott, mint a korábbi években megszokhattuk. A kockáscsíkos Adidas mez már a Rossi-korszakkal forrt egybe – annak is az első időszakával, amelyben még inkább csak biztató jeleket mutatott a csapat. Ilyen volt például Horvátország (és Wales) legyőzése Eb-selejtezőn, vagy éppen a második hely az először kiírt Nemzetek Ligájában. De ehhez a mezhez kapcsolódik a szlovákok elleni fájdalmas, kettős kudarc is, meg persze az a tény, hogy a selejtezőcsoport negyedik helyén végeztünk.
Az Adidas ezúttal „egyedit alkotott” – saját bevallásuk szerint a hazai mezen látható hullámos minták a Dunát szimbolizálják.
Itt van egy kis csalás, mert bár a piros mezt már 2019 novemberében, a Puskás Aréna nyitómeccsén viselték a mieink, a 2020-as évet még az előző garnitúra fehér mezével játszotta végig a csapat. Az itt látható fehér csak 2021-ben, a lengyelek elleni vb-selejtezőn mutatkozott be.
Mindegy is, a lényeg: ez már a Rossi-csapat felemelkedő korszakára datálódik, és olyan sikereket juttathat eszünkbe, mint például a 2021-es Eb-részvétel, vagy éppen a diadalmenetünk a Nemzetek Ligájában, amelynek megnyertük a B-divízióját, és az A-ban pedig éppencsak lecsúsztunk a négyes döntőről. Anglia oda-vissza, a németek, a lengyelek és a bolgárok idegenben Kellemetlen emlékünk leginkább az albánok miatt lehet, mert mind a piros, mind a fehér mez „megégett” az ellenük elveszített két vb-selejtezőn.
A 2022-es idegenbeli mez egy régi szurkolói vágyat teljesített végre: a hatvanas évek óta nem látott piros-fehér-zöld csíkot a mellkason, megidézve ezzel az ikonikus Albert-Mészöly-Fenyvesi féle gárdát, meg persze az Aranycsapatot.
Ez a mez a csoportgyőzelemmel kapcsolódik össze, ugyanis Szerbia, Montenegro, Bulgária és Litvánia előtt megnyerte a selejtezőcsoportot a válogatott, és egyenes ágon kvalifikálta magát a németországi Európa-bajnokságra.
Ráadásul csak egyetlen találkozót veszítettünk el benne (a fehér dresszt hordva), mégpedig az Olaszország elleni, hazai Nemzetek Ligája mérkőzést – ami viszont sokba került, mert a négyes döntőről maradtunk le miatta.
A legújabb mezünket fogjuk az Európa-bajnokságon viselni. Hogy milyen emlékek kötődnek majd hozzá, az még a jövő zenéje, mindenesetre eddig nemhogy veretlen benne a válogatott, hanem még gólt sem kapott.