Eredmény

mennyire tükrözi a játék képét

★★

Így látták a kapitányok

Nem használtuk ki úgy a lehetőségeket, mint kellett volna, éreztem némi fáradtságot is a játékosokon. Kollégám két jó cserével felrázta a csapatát, és a kockáztatás bejött. A magyarok nagyobb önbizalommal kezdték a meccset, nem tudtuk megtartani a labdát, így nyomás alá kerültünk.

Lars Lagerbäck (swe), Heimir Hallgrímsson (Izland)

Megpróbáltunk olyan focit játszani, hogy az utolsó pillanatig versenyben legyünk, az izlandiak jól védekeztek, de rengeteget dolgoztak a játékosaim, megvoltak a helyzeteink, és végül az egyikből megszületett a gól is. Megérdemeltük az eredményt, mert mindent megtettünk a pontszerzés érdekében.

Bernd Storck (Magyarország)

Pozitív és negatív

+

Válogatottunk nem adta fel, és bár nem játszott jól, foggal-körömmel küzdött a továbbjutást érő pontért. Végül az első igazán ötletes akció meghozta az egyenlítést egy öngól formájában, de lényeg a lényeg: ezzel gyakorlatilag bebiztosították a továbbjutást, amiről előzetesen álmodni sem mertünk.

Az izlandiak nem hagyták kibontakozni a mieinket: letámadással megszállták a középpályát, amit Geráék sokszor nem tudtak átjátszani, így gólhelyzetek kialakítása helyett leginkább meddő mezőnyjátékkal nőttek ellenfelük fölé. A furcsa tizenegyes pedig minderre rátett még egy lapáttal.

„Álmodunk tovább!”

A meccset éppen úgy indítjuk, ahogyan Ausztria ellen abbahagytuk, mintha még mindig 2-0 állna az eredményjelzőn, ide, jóllehet annak újbóli eléréséig melós percek várnak a mieinkre.

Mi játszunk mezőnyfölény­ben, és ha helyzetig nem is jutunk, semmi jel sem utal arra, hogy baj lehet. Az is igaz, a cannes-i fesztivál fődíját, az Arany Pálmát bizonyosan nem vinné el a két csapat produkálta előadás, bár mindkét együttes küzd becsülettel.

A hangerőt viszont lehetetlen volna feljebb tekerni, a mintegy húszezer magyar elképesztő hangulatot va­rázsol a Vélodrome-ba, mondjuk, a szerényebb létszámban megjelenő izlandiak sem nyomják rosszul.

Beáll Nikolics Nemanja és Böde Dániel, két centerrel nyomu­lunk, de már pályára lépésük előtt is a tizenhatosuk elé szorítjuk az északiakat. Sokáig hiába. Pedig hol Dzsudzsák küldi be balról a labdát, hol Böde fordítja be védőjét – a próbálkozások eredménytelenek.

A válogatott elképesztő harci szellemről tanúskodva visszahozza a meccset. És folytatja hihetetlen franciaor­szági utazását.

Nemzeti SportLehetetlen nem létezik (2016. június 19.)

A mérkőzés percről percre

Nem sikerült jól az első félidő

A 9. percben ránk ijesztettek az izlandiak. Gunnarsson nagy bedobását Árnason fejelte tovább, az ötösről pedig Böðvarsson csak kevéssel stukkolta a keresztléc fölé a labdát.

A 14. percben Priskin is fejeléssel próbálkozott Dzsudzsák szabadrúgása után, de kísérlete toronymagasan fölé szállt.

A 18. percben Dzsudzsák tört be a tizenhatos jobb oldalába, becsapta Skúlasont, de közeli lövése Ragnar Sigurðssonról szögletre pattant.

Fél óra meddő játék után váratlanul ziccerbe kerültek az izlandiak. Bjarnason passzával Jóhann Guðmundsson fedezte a labdát kiválóan Kádár elől, de az ötös jobb sarkából nem tudott végül túljárni Király eszén, kapusunk lábbal védett.

Néhány perccel később Kleinheisler is megvillant a túloldalon: jobbról egy csellel befelé húzott Ragnar Sigurðsson mellett, és lövése után a labda csak nem sokkal tekeredett a jobb kapufa mellé.

A 38. percben Sigþórsson iramodott meg a jobb oldalon, de éles szögből leadott, közeli lövésére Guzmics az utolsó pillanatban odaért, és szögletre tudott menteni.

Egy perc múlva viszont jött a hidegzuhany. A szöglet után Király kiejtette a labdát, és ahogyan estében elkotorta azt a támadók elől, az egyik izlandi látványosan elbotlott benne, a másik pedig a játékszert begyűjtve Kádár mellett zuhant el. Nem tudni, melyik alakításért ítélt büntetőt a játékvezető, de nem is lényeges… A tizenegyest Gylfi Sigurðsson magabiztosan lőtte a kapu jobb alsó sarkába.

A félidő végén még Jóhann Guðmundsson kapott egy sárga lapot könyöklésért, és véget is ért az első játékrészt, ami sok helyzetet nem hozott, izlandi vezetést viszont igen.

A második félidő már a miénk volt

Az 50. percben Dzsudzsák egy szabadrúgásból beívelés helyett Gerát választotta, aki lövésre készítette le a labdát Kleinheislernek, a középpályás azonban távolról a kapu fölé durrantott.

Az 57. percben Skúlason pontrúgása után Böðvarsson elé került a játékszer a tizenhatosunkon belül, azonban az izlandi támadó magasan a kapu fölé ollózta azt.

Egy perccel később a túloldalon megint Kleinheisler kísérletezett, de 28 méteres bombája ismét jócskán a keresztléc fölé szállt.

Bernd Storck ezután két támadót is harcba küldött: Stieber helyére Böde állt be, Priskin helyére pedig Nikolics érkezett. Az izlandiaknál Gunnarssont Emil Hallfreðsson váltotta.

A 69. percben újabb játékossal frissítette csapatát az izlandi kapitány-páros, Böðvarsson helyére Alfreð Finnbogason állt be.

A 72. percben Böde máris megvillant; Kleinheisler átadása után lefordult egy izlandi védőről a tizenhatos előtt, de a hosszú alsó sarokra tartó lövését Halldórsson könnyedén védte.

Egy perccel később Kádár próbálkozott egymás után két távoli lövéssel is: egy kifejelt labdát zúdított rá balról, majd miután az visszapattant elé egy védőről, másodszor is próbálkozott, de ezúttal már jócskán a kapu mellé tüzelt.

A 74. percben Finnbogason máris sárga lapot kapott, miután lerántotta a bátran előtörő Guzmicsot. Az ezért járó szabadrúgást Dzsudzsák tekerte rá harmincról, de a labda éppen középre ment, és biztosan fogta azt az izlandi hálóőr.

A 77. percben Sðvarsson is besárgult, mert elgázolta a mellette elhúzó Dzsudzsákot.

Aztán négy perccel később Kádárt is figyelmeztette a játékvezető a Finnbogasonnal való összecsapása után.

A 83. percben Gera következett, aki Bjarnasonnal harcolt a labdáért, de szabálytalanul tette - sárga lap.

Ezután Sigþórssont hozták le a pályáról, és beküldték a rutinos izlandi sztárt, Eiður Guðjohnsent.

Nálunk Juhász helyett egy újabb támadó, Szalai Ádám érkezett.

Már csak két perc volt hátra a rendes játékidőből, amikor Kleinheisler és Nagy Ádám ügyes összjátéka után utóbbi ugratta ki Nikolicsot, a középreadott labdáját pedig a kétségbeesett Sðvarsson a saját kapujába kotorta a mögötte érkező Böde elől. 1-1!

A hosszabbításban Nagy Ádám is sárga lapot kapott, mert elvezette a labdát egy szabálytalanság után a színhelyről.

Egy perccel később Szalai próbálkozott egy távoli lövéssel, de a nem túl erős, jobb alsó sarokra tartó löketet Halldórsson előredőlve fogta.

Már a 95. percben jártunk, amikor komoly lehetőség adódott az izlandiak előtt. Lang kézimunkája miatt szabadrúgást kapott az ellenfél éppen a tizenhatos vonaláról, és két remek lövőjátékos is felsorakozott a labda mögé. Gylfi Sigurðsson a sorfal alatt szerette volna elcsavarni a labdát, de ez nem jött be - a kipattanóra viszont Guðjohnsen rontott rá, és veszélyes lövése Guzmicsról éppen csak a kapu mellé pattant.

Még ki sem dühöngték magukat az izlandiak, a meccsnek vége lett, és a mieinknek huszáros hajrával sikerült megmenteniük egy pontot.

Elkezdődött a mérkőzés.

9. perc

!

Gunnarsson végezhetett el nagy bedobást a magyar tizenhatostól jobbra. A hosszan behajított labdát Árnason fejelte tovább a túlsó kapufa elé, ahol az ötös vonalánál Jón Böðvarsson túlugrotta Langot, de fejese egy méterrel a keresztléc fölé szállt.

14. perc

Dzsudzsák végezhetett el szabadrúgást az izlandi térfél bal oldaláról. A tizenegyespont felé tekert középre, ahol Priskin Tamás hátrálva próbált kapura fejelni, de a játékszer magasan a kapu felett hagyta el a pályát.

18. perc

Stieber indította a jobboldalon megiramodó Dzsudzsák Balázst, aki a büntetőterületre érve egy csellel becsapta Skúlasont, de a rövid alsó sarokra tartó, 15 méteres lövését Ragnar Sigurðsson szögletre blokkolta.

31. perc

kapusbravúr

Bjarnason passzolt a tizenhatos jobb oldalánál feltűnő Jóhann Guðmundssonnak, aki testtel kiválóan fedezte a labdát Kádár elől, így a védőt kizárva, róla leválva ziccerbe került. Befelé fordult, és az ötös jobb sarka közeléből, ballal próbált meg Király mellett a hálóba helyezni, de kapusunk lábbal védett.

34. perc

!

Kleinheisler jobbról beadott szögletét a hosszú oldalon helyezkedő Lang visszafejelte, ám pontatlanul, így éppen üres területre hullott a labda. Guzmics kipasszolta azt a Kleinheisler Lászlónak, aki a tizenhatos jobb vonalán egy csellel befelé húzott Ragnar Sigurðsson mellett, majd okosan megpróbált a hosszú felső sarokba csavarni, de egy kevéssel célt tévesztett.

38. perc

Guzmics rövid előreadását Gylfi Sigurðsson fülelte le a magyar térfél közepén, és már indította is Böðvarssont, aki a jobbján labdát kérő Kolbeinn Sigþórssont választotta. A támadó megtolta a játékszert, de éles szögből, 7 méterről leadott lövésére Guzmics odaért, így az róla szögletre pattant.

39. perc

A jobbról beívelt labdát Király fogta, de két izlandinak futva kiejtette azt a kezéből. Estében még el tudta kotorni Árnason elől, ugyanakkor a védő látványosan elbotlott benne, a játékszert begyűjtő Gunnarsson pedig elesett Kádár mellett. A játékvezető tizenegyest ítélt valamelyik szabálytalanságért(?), a büntetőt pedig Gylfi Sigurðsson végezte el - a balra vetődő Királynak esélye sem volt megfogni az átellenes sarokba hajszálpontosan helyezett lövést.

42. perc

Jóhann Guðmundsson a könyökét is használva vette el Kleinheislertől a labdát egy magyar bedobás után, és ezért sárga lapot kapott.

Véget ért az első félidő.
Elindult a második félidő.

50. perc

Dzsudzsák ívelhett előre szabadrúgásból, az izlandi térfél bal oldaláról. Hosszas mutogatás után végül beadás helyett a tizenhatos vonalán álló Gerának passzolt, aki lekészítette a labdát a mögötte álló Kleinheisler Lászlónak, a középpályás életerős lövése azonban méterekkel a keresztléc fölé szállt.

57. perc

Skúlason készülődött szabadrúgáshoz hasonló helyről, mint Dzsudzsák percekkel azelőtt. A tizenhatos jobb oldalába előreívelt játékszerért Juhász és Sigþórsson küzdött meg, a lehulló labdát viszont Jón Böðvarsson ollózta el 11 méterről, magasan a rövid felső sarok fölé.

58. perc

Nagy előreadását Gera spárgázta az üresen hagyott Kleinheisler László elé, aki máris a kapu felé fordult, de 28 méteres lövése veszélytelenül fölé szállt.

65. perc

Csere a mieinknél: Stieber Zoltán jött le a pályáról, és a helyére Böde Dániel állt be.

65. perc

Csere a mieinknél: Priskin Tamás jött le a pályáról, és a helyére Nikolics Nemanja állt be.

66. perc

Csere az ellenfélnél: Aron Gunnarsson jött le a pályáról, és a helyére Emil Hallfreðsson állt be.

69. perc

Csere az ellenfélnél: Jón Böðvarsson jött le a pályáról, és a helyére Alfreð Finnbogason állt be.

72. perc

Kleinheisler előreadásával a csereként frissen beállt Böde Dániel fordult le Ragnar Sigurðssonról, de a kígyótér jobb szélétől leadott, hosszú alsóra tartó lövését Halldórsson gond nélkül fogta.

73. perc

Dzsudzsák bal oldali beadását Gylfi Sigurðsson kifejelte, Kádár Tamás pedig az elé kerülő labdát 28 méterről azonnal kapura küldte. Első, lapos lövése még levágódott Árnasonról, másodszorra pedig húszról kísérletezett, de csúnyán a jobb kapufa mellé durrantott.

74. perc

Alfreð Finnbogason kapott sárga lapot, miután hosszú üldözést követően lerántotta az izlandi tizenhatost veszélyesen megközelítő Guzmicsot.

76. perc

A kissé balról, 30 méterről járó szabadrúgást Dzsudzsák Balázs végezte el. Látványosan csavarta el a labdát a sorfal felett, de a középre, léc alá tartó lövését magabiztosan fogta az izlandi kapus.

77. perc

Birkir Sðvarsson gázolta el a mellette csellel elhúzó Dzsudzsákot a tizenhatostól balra - ő is sárga lapos figyelmeztetésben részesült.

81. perc

Kádár Tamás is feliratkozott a sárga laposok közé, mivel a felezővonalnál buktatta Finnbogasont.

83. perc

A labdát harcosan megtartó Bjarnason ütközött a félpályánál Gera Zoltánnal, és a szabálytalankodó magyarnak sárga lapot adott a játékvezető.

84. perc

Csere az ellenfélnél: Kolbeinn Sigþórsson jött le a pályáról, és a helyére Eiður Guðjohnsen állt be.

84. perc

Csere a mieinknél: Juhász Roland jött le a pályáról, és a helyére Szalai Ádám állt be.

88. perc

Kleinheisler a jobb oldalvonal mellől passzolt a tizenhatos sarkánál feltűnő Nagy Ádámnak, aki egyből kiugratta az elé befutó Nikolicsot. A támadó az ötös vonalából laposan adott középre az érkező Szalai és Böde felé, és a két magyar közül a menteni igyekvő Birkir Sðvarsson becsúszva, 2 méterről a saját kapujába kotorta a labdát.

91. perc

Nagy Ádám vezette el a játékszert egy Finnbogason ellen elkövetett szabálytalanság után a felezővonalnál, és sportszerűtlenségért sárga lapot osztott ki neki a játékvezető.

92. perc

Kleinheisler előreívelése után kis izlandi segítséggel előbb Böde, majd Szalai Ádám elé került a labda. Utóbbi kissé jobbról, 26 méterről meg is célozta a jobb alsó sarkot, de Halldórsson előredőlve, biztosan védett.

95. perc

!

Árnason tért ölelő előreívelése után Lang kézzel húzta vissza Finnbogasont a kígyótérben, így gyakorlatilag a tizenhatos vonaláról szabadrúgást kapott az ellenfél. Gylfi Sigurðsson ravaszul, a felugró sorfal alatt igyekezte ellőni a labdát, de az visszapattant Eiður Guðjohnsen elé, a rutinos támadó 16 méteres bombája pedig Guzmicsról éppen csak a bal alsó sarok mellé vágódott.