Eredmény

mennyire tükrözi a játék képét

★★★★★

Így látták a kapitányok

Ma szépen játszottunk, jó úton haladunk, de még van hová fejlődni. Gyorsan játszottunk, jó volt a védekezés, letámadtunk az ellenfél térfelén, a középpályán Barella és Raspadori játéka különösen tetszett.

Roberto Mancini (Olaszország)

Nem tudtuk érvényesíteni azt, amit szerettünk volna. […] A második félidőben rendeztük a sorainkat, jól játszottunk, a cserékkel tudtunk frissíteni. Ez a vereség vállalható, belefér, egyébként sem várható el tőlünk, hogy nyerjünk az Európa-bajnokok ellen.

Marco Rossi (Magyarország)

Pozitív és negatív

+

A kétgólos hátrány és a rosszul sikerült első félidő ellenére összekapta magát a magyar válogatott a szünet után, és sokkal bátrabb támadójátékot bemutatva végül szorossá tudta tenni az eredményt. Kevesen számítottak arra, hogy a remekül futballozó házigazda az időt fogja húzni a végén.

Az első félidőben az olaszok frissebbnek és gyorsabbnak tűntek, és a nüansznyi különbségek eldöntötték a három pont sorsát. Nem riadt meg a Rossi-legénység, de az egyéni kvalitásaikból a hazaiak mutattak többet, és a mieinknek ezt nem sikerült ellensúlyoznia.

„Az olaszok még túl erősek voltak”

A bátran és olykor tetszetősen játszó magyar válogatott látványos Szalai Ádám, Sallai, Szoboszlai akció végén kerülhetett volna előnybe, ha a sztárkapus nem kanalazza el a labdát Szoboszlai elől.

Amilyen rosszul végződött a második tizenöt perc, olyan fájón zárult a harmadik is: Matteo Politano sokadszorra okozott problémát a jobb oldalon, beadására érkezett Lorenzo Pellegrini, és egyről kettőre juttatta Olaszországot.

Azt nem állítjuk, hogy a mieink beszorították a házigazdát, de becsülettel rohamoztak az egyenlítésért, igaz, az olasz kontrákban is rejlett veszély. A magyar csapat dicsérete, s nem az ellenfél kritikája, hogy sokkal kiegyenlítettebb volt a második játékrész, mint az első.

Az utolsó pillanatig, az utolsó leheletéig küzdött a hajrában Vancsa Zalán révén újoncot is avató magyar válogatott, amely – bár végül nem szerzett pontot – megint olyan mérkőzést tudhat maga mögött, amelynek végén emelt fővel jöhetett le a pályáról.

Nemzeti SportA magyar válogatott küzdött, de végül kikapott (2022. június 8.)

A mérkőzés percről percre

Nem rólunk szólt az első félidő…

A Nemzetek Ligáját az angolok elleni, „Holdról is látszó” győzelemmel kezdő magyar válogatott önbizalommal telve, ugyanakkor az esélytelenek nyugalmával érkezett Cesenába. Az egész stábból talán Marco Rossi volt a legfeszültebb, hiszen először küldhette csatába csapatát a honfitársai ellen.

Az olaszok már a 2. percben jelezték, hogy igencsak komolyan veszik a találkozót: Politano bal oldali szögletére Mancini érkezett jó ütemben, de éppen Dibusz ölébe csúsztatott.

A lendületes rohamoknak ellenálló magyar védelem a 20. percben hagyott ki újra, amikor Gnonto kapott egy jó átadást a bal oldalon, középre csente magát, de 16 méteres lövését Négo szögletre blokkolta.

A sarokrúgást megint csak Napolitano végezte el, és ezúttal a túlsó kapufa elé ívelte át a labdát. Ott megint Mancini érkezett, és mindenkit túlugorva fejelt a hosszú sarok felé, de Dibusz egy robinzonáddal ki tudta tolni a játékszert, Lang pedig felszabadított.

A veszedelmes pillanatok után végre a mieink is bemutattak egy szép támadást. Lábról lábra, gyorsan járt a labda, és végül Schäfer passzolt a tizenhatos jobb sarkában álló Négóhoz, aki lekészítette a játékszert a mellette álló Sallainak. Középpályásunk 18 méteres, jó lövését Donnarumma vetődve csípte el, a védelem pedig szögletre tisztázott.

A nagy nyomást ennek ellenére csak az első félóra végéig bírta együttesünk, ekkor megszerezte a vezetést Olaszország. Spinazzola passzolt középre, a kígyótérben teljesen egyedül maradt Nicolò Barella elé, aki átvette a lasztit, és hatalmas erővel a jobb felső sarokba zúdította azt, esélyt sem hagyva Dibusznak.

Két perc sem telt el, és Politano veszélyeztetett ezúttal jobbról - Nagy Zsolt mellett húzott befelé, de 25 méteres lövése magasan a hosszú felső sarok fölé tekeredett.

A 37. percben Raspadori ravaszan, félmagasan nyeste előre a labdát a jobb oldalon. Az megkerülte a védelmünket, és a kapu elé rontó Bastoninak lett volna jó, ha Dibusz nem kap észbe, és nem sodorja el azt a támadó elől.

A 44. percben újabb lövéssel kísérleteztek a nagy kedvvel játszó olaszok, de Pellegrini 22 méteres próbálkozása toronymagasan a léc felett hagyta el a játékteret.

Alig egy perc múlva viszont már nem volt kegyelem. Politano lódult meg a jobbszélen, elhúzott a rá kilépő Szalai Attila mellett, az alapvonaltól középre passzolt, és bár Gnonto mellett még elsuhant a labda, az kiváló volt a túlsó kapufával szemben érkező Lorenzo Pellegrininek, aki 8 méterről, laposan bombázott a hálóba. 2-0.

Nem volt érdemtelen még a kétgólos vezetés sem, mert a hazaiak nagy fordulatszámon, lendületesen és pontosan játszottak, a mieink pedig egy kissé fáradt csapat benyomását keltették.

A második félidőre összekapták magukat a mieink

Az olaszok a szünet után sem húzódtak vissza, továbbra is veszélyt jelentettek a magyar kapura. Gnonto kevergetett a tizenhatos bal szélén, középreadása elsuhant a bent állók között, az előrehúzódó Calabria 17 méteres lövésébe pedig Schäfer lépett jókor bele, így az jócskán a bal kapufa mellé szállt.

A játék viszont nagyot változott a másik oldalon, és ennek mindjárt az 53. percben tanújelét adta a magyar válogatott. A jobb oldalról Négo remekül kanyarította a védelem mögé a labdát, és a hosszú előreívelésnél Sallai megelőzte Calabriát, de 12 méteres kapáslövését Donnarumma védeni tudta.

Alig egy perccel később Szoboszlai kisszöglete után Nagy Ádám próbálkozott egy ambiciózus távoli lövéssel, az eléugró védőn azonban megpattant a játékszer, és így veszélytelenül kerülte el a jobb felső sarkot.

Az 55. percben szépen hozták ki az olaszok a játékszert a saját kapujuk előteréből, és a jobb oldalon Politano lövőhelyzetig tört előre - 22 méterről megküldött bombája a keresztlécen csattant. Ezután sem szabadult fel a magyar kapu, végül Cristante próbálkozott 23 méterről, de lövése a jobb alsó sarok mellé ment.

Két perccel később még ijesztőbb támadást vezetett az Eb-győztes alakulat: Barella tört be lendületesen a jobb oldalról a kapu előterébe, kényszerítőzött Pellegrinivel és Gnontóval is, a visszakapott labdával pedig már szinte az ötösön járt, de szerencsére az elpattant tőle, így Dibusz könnyedén felszedhette azt. Úgy flikk-flakkozták át a magyar védelmet, hogy rossz volt nézni…

Az 58. percben Marco Rossi két helyen is változtatott a csapaton: Nagy Ádám helyére Styles Callumot, Négo Loic helyére Fiola Attilát hozta be.

Ennek három percen belül meg is lett az eredménye: a frissen beállt Styles szöktette egy remek átadással a jobbszélen robogó - szintén csere - Fiolát, akinek a térdmagasságban érkező beadását a nem is különösebben szorongatott helyzetben lévő Gianluca Mancini egy szerencsétlen mozdulattal a saját kapujának bal oldalába rúgta. Ezzel az öngóllal újra nyílttá vált a találkozó.

A 64. percben Barella rácsúszott a felezővonalnál Szalai Ádám lábára - sárga lap.

A 66. percben Pellegrinit lehozta Roberto Mancini mester, és Manuel Locatelli küldte helyette a pályára.

A 69. percben már az egyenlítésért vezethettek kontrát a mieink. Szalai Ádám a saját maga által megszerzett labdával indult meg a felezővonalnál - Szoboszlai, Schäfer, Sallai volt az útja, végül a támadó a tizenhatos vonaláról, kissé jobbról nagy lövést zúdított a léc alá, de Donnarumma szögletre tornászta a kísérletet.

A sarokrúgást Szoboszlai végezte el, és a tizenegyespont környékére érkező beadást Orbán kapásból éppen az olasz kapus ölébe belsőzte.

A 71. percben Schäfer is besárgult, mivel a magyar térfél közepén elkaszálta Barellát.

A 75. percben Spinazzola hagyta el a pályát, helyére Federico Dimarco érkezett, Politano cseréje pedig Andrea Belotti volt.

A következő minutumban már olasz helyzet: egy hosszú szögletet Dimarco próbált beadni, de a labda végül Calabria elé pattant, aki balról, 25 méterről a hosszú felső felé csavarta azt, de alaposan célt tévesztett.

A 78. percben Szalai Ádám tartogatta a játékszert az olasz büntetőterület bal szélén; szerelték őt, ám Schäfer utánavetette magát az alapvonal felé guruló labdának, és két olasz védő közül még cipőheggyel lőni tudott, de csak jócskán a rövid alsó sarok mellé.

A 81. percben Dimarco bal oldali szögletére Mancini és Lang ugrott fel fejelni középen, és az végül az olasz játékosról hagyta el toronymagasan a pályát.

Ezután Nagy Zsoltot cserélte le Marco Rossi, és a helyén Bolla Bendegúz kapott lehetőséget.

A 84. percben váltás az olaszoknál is: Barella le, Sandro Tonali be.

Három perccel később kettős magyar csere következett: Schäfer és Szalai Ádám is lejött, helyükre pedig az újonc Vancsa Zalán illetve Ádám Martin érkezett.

Két perccel a vége előtt lezárhatták volna a meccset az olaszok, mert Belotti ügyesen váltott Locatellivel a tizenhatoson belül, de a középpályás 12 méterről képtelen volt a hosszú alsó sarokba helyezni a labdát - jóllehet öt magyar védő és a remek reflexekkel elvetődő Dibusz mindent megtett azért, hogy ez ne sikerüljön neki. Ettől függetlenül nagy helyzet volt.

A 91. percben szintén, amikor Tonali kiugratásával a csereként beállt Zerbin száguldhatott végig a pálya jobb oldalán, de a végére talán elfogyott az ereje, mert 13 méterről leadott gyatra lövését Dibusz biztosan védeni tudta a rövid alsó sarok elől.

A 92. percben még egy sárga lapos figyelmeztetés következett, mégpedig Cristanténak, aki nem volt hajlandó odaadni a labdát Szoboszlainak egy olasz szabálytalanság után.

Középpályásunk megpróbálta mindezt megbosszulni egy ravasz, félpályáról kapuba ívelt góllal, de a kint álló Donnarumma mellett a játékszer végül jócskán a bal kapufa mellé szállt.

Nem vallott szégyent a magyar válogatott, a második félidőben képes volt megszorongatni az Európa-bajnok Olaszországot - kár az első negyvenöt percben összehozott hátrányért, mert ez a játék akár egy újabb bravúrpontot jelenthetett volna az angolok legyőzése után.

Elkezdődött a mérkőzés.

2. perc

Politano ívelt balról egy szögletet a tizenegyespont környékére, ahol Szalai Attila és Bastoni ugrott fel fejelni, de a labda a mögöttük keresztbe futó Gianluca Mancininak érkezett pontosan. Ő meg is csúsztatta a játékszert, de éppen a középen álló Dibusz ölébe.

20. perc

Raspadori passzolt a magyar térfél közepéről a balján egyedül felfutó Wilfried Gnontónak, aki a tizenhatos sarkához érve beljebb csente magát, de 16 méterről megeresztett lövése Négóról levágódott, és kigurult az alapvonalon túlra.

21. perc

kapusbravúr

A balról járó sarokrúgást Politano magasan átívelte a túlsó kapufa elé, ahol Gianluca Mancini mindenkit túlugorva, 7 méterről fejelt a kapu jobb oldala felé, de a visszanyúló Dibusz a levegőben úszva bele tudott kapni a labdába, Lang pedig felszabadított.

26. perc

kapusbravúr

Szépen és lendületesen fejlődött fel a magyar támadás középen: Szoboszlai passzolt Schäferhez, aki a tizenhatos jobb sarkában álló Négót vette észre. A szélsőnk ügyesen lekészítette a játékszert a balján álló Sallai Rolandnak, aki 18 méterről, egyből el is lőtte azt a hosszú alsó sarok irányába, Donnarumma viszont villámgyorsan leért a lapos lövésre, a kipattanót pedig Mancini szögletre fejelte.

30. perc

Cristante indította egy tért ölelő íveléssel a pálya bal oldalán megiramodó Spinazzolát, aki a tizenhatoson belül megállította a labdát, majd a kígyótéren teljesen üresen hagyott Nicolò Barella elé passzolt. A középpályás átvette a játékszert, majd kissé jobbról, azon nyomban kilőtte a hosszú felső sarkot - Dibusz hiába nyújtózott, nem érhette el a jól irányzott bombáját.

32. perc

Matteo Politano kapta meg a játékszert a jobbszélen a tizenhatos vonalában, és Nagy Zsolt mellett megindult befelé. Néhány lépés után, bő 25 méterről megcélozta a hosszú felső sarkot, de lövése magasan fölé szállt.

37. perc

!

Röviden mentett jobb oldali olasz szöglet után Raspadori a jobb oldalról térdmagasságban nyeste előre a labdát az ötösnél érkezőknek - a védelmünket kikerülő átadást a jó ütemben kifutó Dibusznak kellett elsodornia a veszélyesen érkező Alessandro Bastoni elől.

44. perc

Dibusz rövid felszabadító rúgását Cristante passzolta máris vissza, Barella pedig a kapuval szemben feltűnő Lorenzo Pellegrini elé továbbított. Az olasz középpályás egy távoli lövéssel próbálkozott 22 méterről, de toronymagasan a léc fölé csavart.

45. perc

Politano indult meg lendületesen a jobbszélen, és egy remek csellel faképnél hagyta a tizenhatos szélére kihúzódó Szalai Attilát. Az alapvonalhoz érve laposan középre adott - a Langgal együtt érkező Gnonto mellett még elgurult a labda, de a túlsó kapufa előtt egyedül állt Lorenzo Pellegrini, és 8 méterről, kíméletlenül, laposan a hálóba bombázott.

Véget ért az első félidő.
Elindult a második félidő.

51. perc

Gnonto kevergetett Négo mellett a tizenhatos bal szélén, majd az alapvonal közeléből végül középre tudta lőni a labdát, ami elsuhant a tizenegyespont környékén állók között, de jó lett a büntetőterület vonaláig előrehúzódó Davide Calabriának. A védő kissé jobbról, azonnal tüzelt is, de 17 méteres lövésébe Schäfer belelépett, így a játékszer jócskán a bal kapufa mellé hullott.

53. perc

kapusbravúr

Az olasz térfél jobb oldalán labdát kapó Négo tért ölelő előreívelésére Sallai Roland érkezett középen, és Calabriát megelőzve, 12 mérerről lepte meg kapáslövéssel Donnarummát. Az olasz hálóőr leért a próbálkozására, a védők pedig felszabadítottak.

54. perc

Bal oldali magyar kisszöglet után Szoboszlai passzolt az olasz térfél közepén biztosító Nagy Ádámhoz, aki gondolt egyet, és jó 30 méterről kapura bombázott. Lövése felperdült az eléugró Barella lábán, így veszélytelenül kerülte el a jobb felső sarkot.

55. perc

!

Szépen hozták ki az olaszok a játékszert a saját kapujuk előteréből, és a jobb oldalon megiramodó Matteo Politano gyakorlatilag zavartalanul törhetett előre. Egyre beljebb csente magát, majd kissé jobbról, 22 méterről megküldött bombája a keresztlécen csattant. Ezután sem szabadult fel a magyar kapu, körbeadogatták azt a hazaiak, végül Pellegrini visszagurításából Bryan Cristante próbálkozott 23 méterről, de lövése elkerülte a jobb alsó sarkot.

57. perc

!

Barella indult meg jobbról befelé, Pellegrinivel kényszerítőzve visszakapta a labdát a tizenhatos vonalán, továbbította azt a bent álló Gnontónak, és elfutott mellette. A támadó remek ütemben játszott vissza elé, és Lorenzo Pellegrini így 7 méterre vehette volna át a kaputól a játékszert, de elpattant tőle, és így Dibusz könnyedén felszedhette azt. Ám úgy flikk-flakkozták át a magyar védelmet, hogy rossz volt nézni.

58. perc

Csere a mieinknél: Nagy Ádám jött le a pályáról, és a helyére Styles Callum állt be.

58. perc

Csere a mieinknél: Négo Loic jött le a pályáról, és a helyére Fiola Attila állt be.

61. perc

Styles mértani pontosságú passzal indította a tizenhatos jobb széle mellé előrelopakodó Fiolát, aki a tizenegyespont magasságából középre nyeste a labdát. A térdmagasságban érkező beadást a rövid saroknál záró Gianluca Mancini próbálta meg kivágni az ötös vonaláról, de olyan szerencsétlenül találta el, hogy lábáról a játékszer a kapu üresen tátongó bal oldalába perdült.

64. perc

Nicolò Barella kapott sárga lapot, mert rácsúszott a felezővonal közelében Szalai Ádám lábára.

66. perc

Csere az ellenfélnél: Lorenzo Pellegrini jött le a pályáról, és a helyére Manuel Locatelli állt be.

69. perc

kapusbravúr

Szalai Ádám szerezte meg a labdát a felezővonalnál, és máris veszélyes magyar kontra indult. Szoboszlaihoz továbbított, majd ő a középen nyargaló Schäferhez, aki a jobbján robogó Sallai Rolandot választotta. A támadó a tizenhatos vonalánál vehette át a játékszert, de jobbról, 16 méterről leadott, léc alá tartó lövését Donnarumma szögletre tolta.

69. perc

kapusbravúr

Szoboszlai a jobbról járó szögletből a tizenegyespont környékére ívelt, ahol az olasz védők gyűrűjében Willi Orbánt találta meg, ő pedig kapásból éppen az olasz kapus ölébe belsőzte a labdát.

71. perc

Schäfer András kapott sárga lapot, amiért a magyar térfél közepén elkaszálta a jobbról betörő Barellát.

75. perc

Csere az ellenfélnél: Leonardo Spinazzola jött le a pályáról, és a helyére Federico Dimarco állt be.

75. perc

Csere az ellenfélnél: Matteo Politano jött le a pályáról, és a helyére Andrea Belotti állt be.

76. perc

Egy jobb oldali olasz szöglet átszállt a túloldalra, Dimarco beadása pedig Schäferről a tizenhatos előterében álldogáló Davide Calabria elé pattant. A védő kissé balról, 25 méterről célba vette a hosszú felső sarkot, de jócskán mellé csavart.

78. perc

Tizenhatosközeli, bal oldali magyar bedobás után Szalai Ádám harcosan tartotta meg a labdát két olasz védő mellett a büntetőterület vonalán, de végül legyőzte őt a túlerő, és Barella elkotorta előle a játékszert. Az azonban az alapvonal felé gurult, amire Schäfer András rárajtolt, és két olasz szorításából megpróbálta még a rövid sarok felé pöckölni, de csak veszélytelenül mellérúgnia sikerült.

81. perc

Dimarco végezhetett el balról egy szögletet. A labda a kapu elé szállt, ahol Gianluca Mancini és Lang ugrott fel fejelni, de az végül az olasz játékosról hagyta el toronymagasan a játékteret.

81. perc

Csere a mieinknél: Nagy Zsolt jött le a pályáról, és a helyére Bolla Bendegúz állt be.

84. perc

Csere az ellenfélnél: Giacomo Raspadori jött le a pályáról, és a helyére Alessio Zerbin állt be.

84. perc

Csere az ellenfélnél: Nicolò Barella jött le a pályáról, és a helyére Sandro Tonali állt be.

87. perc

Csere a mieinknél: Schäfer András jött le a pályáról, és a helyére Vancsa Zalán állt be.

87. perc

Csere a mieinknél: Szalai Ádám jött le a pályáról, és a helyére Ádám Martin állt be.

88. perc

kapusbravúr

Nagy küzdelemben tartották meg az olaszok a labdát a magyar tizenhatos bal csücskénél, és Locatelli középreadását Belotti tartotta meg háttal a kapunak Orbán szorításában. Ügyesen váltottak az időközben mellette elfutó Manuel Locatellivel, aki balról, öt magyar védő közül célozta meg a hosszú alsó sarkot, de 12 méteres lövésére Dibusz villámgyorsan leért, és magához ölelte a játékszert.

91. perc

Tonali a felezővonalról veszélyesen ugratta ki a pálya jobb oldalán egyedül megiramodó Alessio Zerbint, aki bevezette a büntetőterületen belülre a labdát, de éles szögből, 13 méterről gyatrán a rövid saroknál álló Dibusz lábához rúgta azt.

92. perc

Bryan Cristante kapott sárga lapot, mert nem volt hajlandó odaadni a játékszert Szoboszlainak, miután Locatelli ellökte a magyart a kezdőkörben.

92. perc

A kissé jobbról, a felezővonal közeléből járó szabadrúgást Szoboszlai Dominik ravasz módon megpróbálta a hálóba ívelni a kint kódorgó Donnarumma felett, de ívelése jócskán a bal kapufa mellé szállt.