Eredmény

mennyire tükrözi a játék képét

★★★★★

„Kevés lesz a döntetlen?”

A belgák kezdeti játékáról lerítt, hogy nekik a döntetlen kifejezetten jó eredmény. Nem erőltették túlzottan a rohamozást, inkább engedték felfejlődni a mieinket, hogy a saját térfélen elcsípett labdákból gyorsan indítsák az elölmaradt egy-két támadót.

Higgadtan, taktikusan játszott együttesünk, hátul jól tömörült, s nem vagdosta el a megszerzett labbdát, hanem az esetek többségében megnézte, hová passzoljon.

Noha nem lógott a levegőben a belgák gólja, nem sistergett a levegő a kapunk előterében, mégis egyetlen kihagyás, egy pillanatnyi rövidzárlat, kiegyenlítettek ellenfeleink. Egy embert kellett volna csak meg­állítani, egv elveszettnek tűnő labdát kellett volna megszerezni, sajnos nem sikerült.

A sors végül is ellenfelünkhöz volt kegyes, hiszen ezúttal mérsékelt teljesítmény is elég volt tőlük a pontszerzéshez, míg a mieink egy már megnyert meccset engedtek ki a kezükből.

NépsportMagyar vezetés után egyenlítés, aztán már nem sikerült újítani (1982. június 23.)

A mérkőzés percről percre

Biztató eredménnyel zárult az első félidő

Az utolsó csoportmérkőzésünkön a képlet egyszerű volt: a magyar válogatottnak meg kell vernie az Argentínát legyőző Belgiumot ahhoz, hogy továbbjusson a nyolcaddöntőbe.

A 3. percben ehhez képest a belgák nyitottak helyzettel. Egy röviden kifejelt szabadrúgás után előbb Ceulemans, majd Gerets próbálkozott lövéssel, utóbbié el is jutott a kapuig, de a jobb alsó sarok mellé gurult.

A 12. percben Nyilasi csúsztatta meg Fazekas balról beívelt szögletét, de veszélytelenül, a labda messzire kerülte a hosszú alsó sarkot.

Öt perccel később már jóval izgalmasabb pillanatokat éltünk át a belga kapu előtt. Garaba passzolt a bal oldalon felzárkózó Vargához, aki 25 méterről egy életerős lövést küldött a kapu jobb oldala felé, és azt Pfaff csak szögletre öklözni tudta.

A 22. percben Vercauteren és Coeck háromszögelte végig a magyar térfelet, és a labdát végül a kígyótérnél ólálkodó Vandenbergh szúrta kapura, de a középre érkező lövést Mészáros elcsípte, Martos pedig felszabadított.

A 24. percben már sokkal nagyobb lehetőséget szalasztott el Belgium. Vandersmissen előreívelésére bal oldali kapufánál feltűnő Czerniatynski érkezett, és 12 méterről alig csúsztatott a rövid alsó sarok mellé.

Lüktetett a mérkőzés, az egyenlő erők küzdelmét hozó összecsapáson hol itt, hol amott alakult ki helyzet. A 25. percben Martos ívelt középre jobbról, az ötös magasságából, az őrizetlenül hagyott kiss László pedig óriási helyzetből, 6 méterről fejelt a léc fölé.

Alig egy perccel később Vercauteren löbbölte a labdát a büntetőterületre betörő Vandenbergh felé, akit a kirohanó Mészáros próbálta megzavarni, ám a játékszert Vandenbergh a jobb alsó sarok felé tudta fejelni, de az végül mellé pattogott.

Az izgalmas adok-kapok után változás állt be az eredményben - és ennek a mieink örülhettek. Varga József szerezte meg a labdát a belga térfél bal oldalán, a beívelésre számító védőfalon átvezette azt, majd 13 méterről kilőtte a rövid felső sarkot. 1-0 a javunkra!

A 29. percben Nyilasi próbálta meg gyorsan megduplázni az előnyt: 24 méterről célozta meg a jobb alsó sarkot, de éles lövése veszélytelenül elsuhant mellette.

Rögtön ezután a túloldalon Ceulemans igyekezett változtatni az álláson, azonban 27 méterről a kapu mögötti lelátóra bombázta a játékszert.

A 34. percben Pölöskei indult meg balról a belga kapu felé. Elhúzott Vandersmissen, Meeuws és Coeck mellett, de a végére sajnos elfogyott az ereje, és 17 méterről Pfaff ölébe lőtte a labdát.

Egy perccel később kevés híján egyenlített Belgium. Egy 25 méteres szabadrúgást Coeck lazán eltekert a sorfal mellett, és a jobb oldali kapufa tövéről visszapattanó játékszert Czerniatynski közelről bombázta a léc mellé.

A 38. percben Fazekas kísérletezett távolról, de a bal alsó sarokba szánt lövése jócskán elkerülte a célt.

Nem sokkal járt jobban Kiss László sem két perccel később - ő Fazekas átadása után tüzelt jó harmincról toronymagasan a bal felső sarok fölé.

A félidő zárásaként még egy meleg helyzetet vészeltünk át Mészáros kapuja előtt. Vercauteren ívelt balról, a tizenhatos mellől középre, ahol Vandenbergh emelkedett vészjóslóan, de 6 méterről centikkel a keresztléc fölé fejelt.

A mindent eldöntő 45 percben Belgium érte el a célját

A szünetben cserélt a belga kapitány, Vandersmissen helyére Wilfried van Moer érkezett.

Az 53. percben Kiss beívelése után Nyilasi fejelte le a játékszert a tizenhatos vonalánál feltűnő Törőcsiknek, az ő kapáslövése azonban jócskán elkerülte a bal felső sarkot.

De támadásban maradtak a mieink. Fazekas csapta be Meeuwest egy szépségdíjas csellel a jobb oldalon, középre ívelt labdájára pedig Nyilasi érkezett a túlsó kapufánál, de hatalmas helyzetből, 6 méterről a rövid felső sarok mellé fejelt.

Egy perccel később egy belga kontratámadás végén Coeck célozta meg 28 méterről a bal alsó sarkot, de kevéssel mellé lőtt.

A 63. percben újabb cserének lehettünk tanúi: Geretset hívták le a pályáról, és helyére Gerard Plessers állt.

A 64. percben Czerniatynski veszélyesen fordult le Kerekesről a tizenhatosunk bal oldalában, 7 méteres, éles szögből leadott lövését azonban a szöget jól záró Mészáros kiütötte, Vercauteren ismétlése pedig elakadt a védőkben.

A 67. percben került sor a mérkőzés legvitatottabb jelenetére. Egy indítással Fazekas lépett ki teljesen egyedül középen, őt jobbról - de tisztes távolságból - csak Gerets kísérte, a kapujából messzire kifutó Pfaff pedig elkaszálta a magyar támadót még a büntetőterületen kívül. Tettéért csak sárga lapot kapott, mivel technikai értelemben nem számított utolsó embernek Gerets miatt. (Ettől függetlenül egyértelmű gólhelyzetet akadályozott meg a durva szabálytalansággal.)

Az esetet követően Müllert hozta le Mészöly Kálmán kapitány, és helyére Sallai Sándort küldte a pályára.

A Pfaff faultjáért járó szabadrúgás lepattant a sorfalról, de Pölöskeihez került vissza a labda, aki balról, 24 méterről célozta meg a rövid alsó sarkot, ám a kapus gond nélkül leért a lövésre.

Észnél kellett viszont lenni a másik oldalon is, mert van Moer előreívelését Ceulemans kezelte le a tizenegyespontnál, de az őt őrző Garaba végül közbe tudott lépni, így lábáról a támadó lövése végül szögletre pattant. Ezt villámgyorsan elvégezték a belgák - Wilfried van Moer lőtt máris a tizenhatos bal csücskétől, de kísérlete messze elkerülte a rövid alsó sarkot.

A 71. percben Mészöly Kálmán újra változtatásra szánta el magát. Kiss László helyére egy friss erőt, Csongrádi Ferencet állította be.

Az egyre veszélyesebb belgák a 75. percben már komoly helyzetet hagytak ki. Vercauteren szögletből a rövid oldalon felugró Vandenbergh fejére ívelte a labdát, akinek a csúsztatása éppencsak a hosszú alsó sarok mellett pattogott el.

A nyomást sajnos a 76. percig bírták csak a mieink. Egy elrontott magyar támadás után a szélvészgyors Ceulemans a pálya jobb oldalán lefutotta Csongrádit és Vargát is, a tizenhatoson belülről középre gurított Alexandre Czerniatynskihez, aki 13 méterről, egyből a hosszú alsó sarokba helyezett. Ezzel 1-1 lett az állás, ami már Belgiumnak kedvezett.

A 80. percben Meeuws kaszálta el Törőcsiket nem sokkal a büntetőterület vonala előtt, tettéért sárga lapot kapott.

A szemből, 25 méterről járó szabadrúgást Nyilasi Tibor a sorfal felett elcsavarta, de a nem túl erős lövés éppen Pfaff ölében landolt.

A végén még egy nagy helyzetet hagyott ki az ellenfelünk; Vandenbergh lépett ki a balösszekötő helyén Van Moer átadásával, és megpróbálta átemelni a kifutó Mészárost, de kapusunk szögletre tudta pofozni a labdát.

Egy rendkívül döntetlenszagú, kiegyenlített mérkőzésen sajnos a belgák akarata érvényesült jobban, és az egymás elleni iksz elég volt nekik ahhoz, hogy Argentínát megelőzve, csoportelsőként jussanak a legjobb tizenhat közé. A mieink ezzel elbúcsúztak a spanyolországi világbajnokságtól.

Elkezdődött a mérkőzés.

3. perc

Szabadrúgáshoz jutottak a belgák a bal oldalon, nagyjából az ötös vonalában. Vercauteren hosszú átívelése után Törőcsik röviden fejelte ki a játékszert, amit Ceulemans próbált a tizenhatosról kapura lőni, de az még levágódott a védőkről. A lepattanóval Eric Gerets fordult vissza, és célozta meg 21 méterről a jobb alsó sarkot, de elvétette azt, Mészáros csak kikísérte a labdát.

12. perc

Fazekas ívelt be balról egy szögletet, amire Nyilasi Tibor érkezett a rövid oldalon, de 9 méterről, futtából leadott, gyengécske csúsztatása messze pattogott el a hosszú alsó sarok mellett.

17. perc

kapusbravúr

Garaba vette észre a balján felzárkózó Varga Józsefet, a védő pedig az elé tálalt labdát balról, 25 méterről néhány lépés után kapura bombázta. A jobb oldali léc mellé tartó, félmagas lövést Pfaff csak szögletre ütni tudta.

22. perc

kapusbravúr

Kis magyar segítséggel háromszögelte át a Vercauteren és Coeck a mieink középpályáját - végül is azért visszakerült a játékszer a belgák elé a kígyótér közelében, és Erwin Vandenbergh zúzta rá azt laposan, de a középre érkező lövést a vetődő Mészáros elcsípte, Martos pedig felszabadított az érkező Vercauteren elől.

24. perc

!

Vandersmissen ívelte meglepetésszerűen előre a labdát a magyar térfél jobb oldalából a túlsó kapufával szemben feltűnő Alexandre Czerniatynski elé, aki elszakadt Garabától, és 12 méterről nem sokkal csúsztatott a rövid alsó sarok mellé.

25. perc

!

Varga a kezdőkörből emelt a jobb oldalvonal mentén előrehúzódó Martoshoz, aki az ötös magasságából remekül adta középre a játékszert. A belga kapu előtt teljesen őrizetlenül tűnt fel kiss László, és óriási helyzetből, 6 méterről toronymagasan a léc fölé fejelt.

26. perc

!

Vercauteren dédelgette a labdát a magyar térfélen, majd gondolt egyet, és a jobbról a büntetőterületre betörő Erwin Vandenbergh felé ívelt. A Vargát lefutó belga támadót a kirohanó Mészáros próbálta megzavarni, ám nem tudta elöklözni a játékszert, ami Vandenbergh fejéről veszélyesen pattant a jobb alsó sarok felé, de végül elkerülte azt.

28. perc

Egy rövid mentés után Varga József gyűjtötte be a labdát a belga térfél bal oldalán, és a beívelésre számító védőfalon nemes egyszerűséggel - és különösebb ellenállás nélkül - áttört vele, s máris ott találta magát a tizenhatos bal oldalában, szemben Pfaffal. Védőnk csatárokat meghazudtoló módon, 13 méterről az ötösig kifutó kapus mellett nagy erővel bombázott a rövid felső sarokba.

29. perc

Fazekas indult meg egy kontratámadásból a jobb oldalon, majd lelassított, és a túloldalon feltűnő Nyilasi Tiborhoz passzolt. Középpályásunk közelebb csente magát a kapu felé, majd kissé balról, 24 méterről meg is célozta a rövid alsó sarkot, de éles lövése veszélytelenül suhant el mellette.

30. perc

Vandenbergh cipelte a labdát a magyar térfél közepén, majd a jobbján felérkező Jan Ceulemans elé tálalt, aki kissé jobbról, 27 méterről a kapu mögötti lelátóra bombázta azt.

34. perc

Müller tért ölelő átadását Pölöskei Gábor szelidítette meg a jobb oldalvonalnál, majd bátran középre húzott, a belga tizenhatos felé. Elment Vandersmissen és Meeuws mellett, még az őt szerelő Coecktől is visszavette a játékszert, de a végére elfogyott az ereje, és 17 méterről leadott lövése éppen Pfaff ölében landolt.

35. perc

!

Vandenbergh buktatása miatt szabadrúgáshoz jutottak a belgák kissé balról, 25 méterről. Ludo Coeck lazán ellőtte a sorfal mellett a labdát, és a kapufát találta el a rövid alsó saroknál, a berobbanó Alexandre Czerniatynski pedig 6 méterről a léc mellé bombázott.

38. perc

Törőcsik passzolt a jobb oldalról a középre behúzódott Fazekas Lászlóhoz, aki előtt hirtelen szabaddá vált az út. Támadónk 25 méterről meg is célozta a bal alsó sarkot, de jócskán mellé lőtt.

40. perc

A balszélen nyargaló Fazekas hosszú, de pontos keresztlabdát adott a túloldalra kilépő Kiss Lászlónak, aki szépen lekezelte azt Gerets mellett, majd kissé befelé húzott, és jó harmincról nagy lövést eresztett meg - kísérlete azonban magasan a hosszú felső sarok fölé szállt.

45. perc

!

Ügyes adogatás végén Vercauteren kapta meg a játékszert a tizenegyespont magasságában, és ő máris középre ívelte azt az ötös vonalán Varga mögött emelkedő Erwin Vandenberghnek. A belga támadó nagy helyzetből, 6 méterről fejelhetett - centikkel a keresztléc fölé.

Véget ért az első félidő.

46. perc

Csere az ellenfélnél: Guy Vandersmissen jött le a pályáról, és a helyére Wilfried van Moer állt be.

Elindult a második félidő.

53. perc

Kiss ívelt középre a bal oldalvonal mellől, a tizenegyespontnál érkező Nyilasi pedig lefejelte a labdát a mögötte feltűnő Törőcsik Andrásnak. Támadónk kapáslövése azonban lecsúszott, és jócskán a bal felső sarok mellett hagyta el a játékteret.

55. perc

!

Fazekas szerzett harcosan labdát a belga tizenhatos jobb sarkánál, egy gyönyörű csellel becsapta Meeuwst, majd az ötös magasságából középre ívelt. A túlsó kapufánál őrizetlenül hagyott Nyilasi Tibor hatalmas helyzetben, 6 méterről a rövid felső sarok mellé fejelt.

56. perc

Belga kontratámadás végén Ludo Coeck célozta meg 28 méterről a bal alsó sarkot, de egy kevéssel mellé lőtt.

63. perc

Csere az ellenfélnél: Eric Gerets jött le a pályáról, és a helyére Gerard Plessers állt be.

64. perc

kapusbravúr

Hosszú adogatás sorozat után Alexandre Czerniatynski fordult le egy ritmusváltással Kerekesről a tizenhatosunk bal oldalában, 7 méteres, éles szögből leadott lövését azonban a szöget jól záró Mészáros kiütötte, Vercauteren ismétlése pedig elakadt a védőkben.

67. perc

A kapujából messzire kifutó Jean-Marie Pfaff sárga lapos figyelmeztetésben részesült, mivel felvágta a labdára egyedül rajtoló Fazekast a tizenhatos előterében.

68. perc

Csere a mieinknél: Müller Sándor jött le a pályáról, és a helyére Sallai Sándor állt be.

69. perc

A sorfalba lőtt szabadrúgás után a balra lepattanó labdát Fazekas szedte össze, majd ügyesen sarkazta hátra Pölöskei Gábornak. A támadó befelé húzva faképnél hagyta a rátámadó Millecampst, majd balról, 24 méterről célba vette a rövid alsó sarkot, de Pfaff gond nélkül leért a lövésre.

69. perc

Egy bal oldali bedobás után van Moer ívelte előre a játékszert a tizenegyespontnál helyezkedő Jan Ceulemans fejére, aki remekül fedezve vette le azt Garaba szorításában, a kissé elpattanó labdát azonban már nem tudta a kapu felé kotorni, mert a védő belelépett a lövés útjába, így a vége szöglet lett.

69. perc

A bal oldali sarokrúgást villámgyorsan elvégezték a belgák - Wilfried van Moer tolta meg a játékszert a tizenhatos bal csücskénél, de lapos lövése messze elkerülte a rövid alsó sarkot.

71. perc

Csere a mieinknél: Kiss László jött le a pályáról, és a helyére Csongrádi Ferenc állt be.

75. perc

!

Balról végzett el szögletet Belgium. Vercauteren a rövid oldalon, Martos mellett felugró Erwin Vandenbergh fejére ívelte a labdát, akinek a csúsztatása veszélyesen pattogott el a hosszú alsó sarok mellett.

76. perc

Egy elrontott magyar támadás után a szélvészgyors Ceulemans saját magát szöktette a pálya jobb oldalán - lefutotta Csongrádit és Vargát is, a keresztező Kerekes mellett pedig előrecsúszva tartotta meg a játékszert már a tizenhatos sarkánál. Felpattant, az érkező Garaba előtt középre gurított a kapuval szemben álló Alexandre Czerniatynskinek, aki 13 méterről, egyből a hosszú alsó sarokba helyezett.

80. perc

Walter Meeuws kapott sárga lapot, miután nem sokkal a büntetőterület vonala előtt elkaszálta a bátran előretörő Törőcsiket.

81. perc

A szemből, 25 méterről járó szabadrúgást Nyilasi Tibor most maga lőtte kapura, de a sorfal felett lágyan elcsavart labda éppen Pfaff ölébe szállt.

87. perc

kapusbravúr

Van Moer indult meg középen előre, és remek ütemben ugratta ki az előtte keresztbe futó, majd a balösszekötő helyén kilépő Erwin Vandenberghet. A támadó balról, 15 méterről emelt kapura a kifutó Mészáros felett, de a hálóőr bele tudott kapni a labdába, így az a jobb oldali léc mellett hagyta el a játékteret.